Noć muzeja 2016.

Autor: Sandra Dasenčić Eterović, 16. 1. 2016.

Centar za kulturu Brač, Muzej otoka Brača

U petak 29. siječnja 2016. godine održat će se jedanaesta po redu Noć muzeja. Ovogodišnja manifestacija u muzej donosi priču o dvojici pustinjaka  istoga imena koji  su kao upravitelji obilježili posljednje stoljeće svećeničke Pustinje Blaca, uzdigavši je na najvišu kulturnu razinu.

SAŽETAK PROGRAMA U NOĆI MUZEJA

Teško je prosuditi, čija je svakodnevica bila zanimljivija; ona don Nikole Milićevića Starijeg, koji je obnavljao samostanske zgrade i kultivirao krajolik, veličajući vrline pustinjaka i vrijednost ljudskog rada

Na kraju dana opuštao se uz violinu i klavir i pjesmu ptica iz krletki koje je rezbario u svojoj stolarskoj radionici. Djeca pastira, čiji je bio učitelj, često su mu pomagala slagati slova u maloj tiskari koju je sam osnovao.

Ništa manje uzbudljiv život nije imao ni njegov nećak, don Nikola Milićević Mlađi, erudit i čuveni astronom, koji je u Pustinji Blaca osnovao zvjezdarnicu i plodnim znanstvenim radom joj pribavio svjetski ugled.

Putem scenske igre, radionica i izložbe upoznat ćemo vas tek s malim dijelom bogatog duhovnog i kulturnog nasljeđa dvojice posljednjih blatačkih pustinjaka.

U petak 29. siječnja 2016. godine održat će se jedanaesta po redu Noć muzeja. Ovogodišnju Noć muzeja 2016. obilježit će tema pod nazivom Utemeljitelji i reformatori – Josip Juraj Strossmayer, hrvatski mecena. Manifestacija traje od 18 sati do 1 sat iza ponoći.

Programi Noći muzeja 2016. tradicionalno su besplatni za sve posjetitelje. Sve obavijesti o programima moguće je vidjeti na službenim stranicama Noći muzeja 2016., www.nocmuzeja.hr, a popis Muzeja koji sudjeluju te pojedinačne programe moguće je provjeriti ovdje kao i na društvenim mrežama.

Sadržaj i oblikovanje programa: Centar za kulturu Brač, Muzej otoka Brača

« Ožujak 2024 »