Nacionalni preventivni program MUP – a i MZOS – a „ Živim život bez nasilja“

Autor: Sandra Dasenčić Eterović, 18. 5. 2016.

„ … Nasilje je okrutan i promišljen čin zastrašivanja s ciljem stjecanja moći prevlasti nad drugom osobom.“

„NASILJE, ZA NASILJE NEMA OPRAVDANJA“

Bez daha, tako da se ni „muha nije čula“ protekla je jučerašnja predstava u režiji Zijaha Sokolovića  u izvedbi izvrsnih glumaca Dunje Fajdić i Vedrana Komeričkog.

Nakon održane radionice policijskog službenika PU Splitsko dalmatinske županije Mirka Matkovića na temu nenasilja i tolerancije, održana je i vrlo zanimljiva radionica Mislava Mihaela Mandira iz nevladine udruge „ Status M“  kao dio kampanje -  „ Budi muško mijenjaj pravila“ , a cilj je bio podizanje svijesti o problemu nasilja te poticanja mladih na ne nasilno ponašanje.

Nakon održanih radionica za učenike sedmih razreda u Supetarskoj kino dvorani započela je predstava za učenike od 5. – 8. raz. Predstava je prikazala preslik različitih životnih i obiteljskih situacija i svakodnevne prisutnosti raznih oblika nasilja. S izrazitom pažnjom pratili su naši učenici izvedbu izvrsnih glumaca kao i učitelji. Rijetko tko je mogao ostati ravnodušan, a svatko se mogao pronaći kako u ulozi, djeteta, nasilnika, žrtve, roditelja ili učitelja. Pitanje je spremnosti na promjene ili bolje rečeno želje da nešto promijenimo, da shvatimo da svaki oblik ne nasilnog rješavanja i najmanjeg sukoba donosi rješenje i priliku za dobre odnose i nenasilje. Šteta je bilo što roditelji nisu bili u mogućnosti vidjeti ovu predstavu kako bi se podsjetili na najvažniju životnu ulogu – roditeljsku i koliko je obitelj važna u odnosu i komunikaciji koju imaju sa svojom djecom.

Nadamo se da ćemo imati prilike još surađivati s udrugom „ Status M“ kao i pogledati još koju predstavu Zijaha Sokolovića…

program_zivim_zivot_bez_nasilja.doc (36.50 KB)