„Mnogo kultura – jedna priča“

Autor: Vedrana Vlahović, 9. 10. 2016.

Učenici sedmih razreda sudjelovali su, u petak 7. listopada u 13 sati, u jednoj zanimljivoj radionici koja se odvila u Narodnoj knjižnici u Supetru, u sklopu obilježavanja Dječjeg tjedna, Europskog dana jezika i Mjeseca knjige. U organizaciji Udruge „Romski putevi“, Narodne knjižnice i Osnovne škole Supetar,

a uz potporu Grada Supetra, prof. defektologije Adaleta e Dinasi održala je radionicu „Mnogo kultura – jedna priča“. Cilj radionice je povećanje tolerancije prema onima koji su drugačiji, promjena stavova, smanjenje predrasuda koje postoje o Romima te očuvanje romskog identiteta, jezika i kulturne baštine.Voditeljica radionice učenicima je ispričala čitav niz zanimljivosti iz romskog života,upoznala ih s običajima, pjesmom, jezikom, ali i problemima s kojima se romska djeca susreću. Romi su jedina manjina na svijetu bez matične države. Dolaze iz Indije. Tek 8. travnja 1971. na prvom romskom kongresu u Londonu, usvojen je izraz Rom, odabrana je za romsku himnu pjesma „Gelem, Gelem“ („Putujem, putujem“), odlučeno je kakva će biti romska zastava (u sredini je kotač koji simbolizira vječno putovanje) te je odlučeno da Svjetski dan Roma bude 8. travnja. Simbol romskog života je vatra, a Romi su najpoznatiji po glazbi, plesu i gatanju. Romi nemaju svoju vjeru, već prihvaćaju vjeru zemlje u kojoj žive. Njihov službeni jezik je gurbetski, a spada u indoeuropsku skupinu jezika. Najsličniji je hindu jeziku te ima mnnogo narječja. Romska književnost započinje tek 60-ih godina jer su se Romi borili za opstanak što je veoma utjecalo na gubitak romskog jezika. U Hrvatskoj djeluju tri romska pisca. Osim Svjetskog dana Roma, slave blagdane kao što su „Veselica“, „Đurđevdan“ i „Ciganska Vatra“. Učenici su poslušali kraljicu romske glazbe Esmu Ređepovu u izvedbi romske himne ,,Putujem, Putujem“ te pjesme „Lijepa djevojka“, čitali su romsku poeziju i na hrvatskom i romskom jeziku („Siromašna sam ciganka“, „Poklonit ću vam svoje suze“, „Romski život“, pogledali film o romskom životu i ugroženosti romskih žena, te dijelove iz prekrasnog filma "Cigani lete u nebo". Učenici su uspješno riješili test o novim pojmovima koje su usvojili i kao nagradu svi su ponijeli, uz prekrasne dojmove, i zbirku romske poezije Nedje Osmana ,,Nemoj me rađati“ (Ma bijan man). Prof. Dinasi darovala je knjižnici Osnovne škole Supetar nekoliko knjiga koje bi mogle biti uspješan početak male romske zbirke. Kako je izgledala radionica, možete pogledati na fotografijama.

Daria Gospodnetić

« Ožujak 2024 »