Mjesec hrvatske knjige

Autor: Vedrana Vlahović, 24. 10. 2016.

Obilježili smo Mjesec hrvatske knjige (15.10.-15.11.), manifestaciju koja više od dvadeset godina promiče knjigu i čitanje kao društvenu vrijednost, kroz aktivnosti u svim razredima predmetne nastave.

Ovogodišnji moto manifestacije je Čitam sto na sat!, a u skladu s njim,  putem raznolikih književnih događanja naše smo učenike podsjetili na važnost čitanja te prije svega na užitak koji nam čitanje samo po sebi donosi. Čitati više i kvalitetnije – odnosno čitati „100/h“ – ne znači samo puku zabavu ili odvraćanje od stvarnosti, već čitati znači učiti se životu.

Aktivnosti su organizirane u suradnji školske knjižničarke Vedrane Volf, psihologinje Jasminke Grbavac Klindžić, učitelja likovne kulture Ive Ivelića te učiteljica hrvatskog jezika Tee Della Croce, Darie Gospodnetić i Branke Gudić. U skladu s motom, osmišljen je niz aktivnosti, prilagođenih uzrastu i interesima učenika, koje su se održale na satu Hrvatskog jezika u svim razredima te na satu Likovne kulture osmih razreda.

1. STVARAJMO BAJKE STO NA SAT

U petim razredima provela se aktivnost Stvarajmo bajke sto na sat. Učenici su morali osmisliti bajku u kojoj su oni glavni likovi. Nakon osmišljavanja teksta, izrađivali su slikovnice te tekst nadopunjavali likovnim uratcima. Bajku su, zatim, pripremili za izlaganje i sažeto je prepričali uz prezentaciju svoje slikovnice. Iako su neke bajke sadržavale već poznate i prepoznatljive likove: princeze, vitezove, vile, čarobnjake i zmajeve, neki učenici kreativno su uveli neke druge likove u svijet bajki: učitelje i učenike, svećenike, mjesec i sunce, svemirce te šumske životinje, naravno poštujući sve elemente bajke kao književne vrste. U nekim bajkama pojavljuju se, kao sporedni nositelji radnje, neki općepoznati likovi iz bajki: Crvenkapica, Snjeguljica i patuljak Srećko, Alisa i Bijeli Zec te šegrt Hlapić u ulozi šerifa. Neki od zanimljivih naslova su: „Tri sestre“, „Bijelokapa Martina“, „Dvije strijele“, „Dječakovo vrijeme“, Bajka o usamljenom mjesecu Smili“, „Opasnosti u svijetu bajki“, „Miš iz kuhinje“, „Knjiga čarolija“, „Mjesečeva princeza“...U svakom slučaju, učenici su se potrudili i izvrsno odradili svoje zadatke, osmišljavali, pisali, crtali, a zatim sažeto prepričavali, izlagali i prezentirali. Svi zajedno smo se veselili i uživali! Neke slikovnice krasit će glavi pano škole tijekom Mjeseca knjige.

3. SKITANJE I ČITANJE – NEOTKRIVENE BAJKE CIJELOGA SVIJETA

Učenici šestih i sedmih razreda sudjelovali su u aktivnosti Skitanje i čitanje. Dobili su zadatak da potraže u knjižnicama zaboravljene bajke, bajke koje su im nepoznate, bajke koje nisu dosad pročitali niti čuli usmenom predajom. Nakon što su odradili skitanje do knjižnice, morali su se baciti na čitanje bajki. Zadatak je bio da odabranu bajku pročitaju te sažeto prepričaju, a uz sažetak da naprave likovni uradak najdražeg prizora iz bajke, onako kako su ga oni zamislili. Svoje radove morali su prezentirati, a radnju bajke izložiti pred svojim razredom i nositeljima aktivnosti. Čuli smo bajke braće Grimm, Hansa Cristiana Andersena, Oscara Wilda, engleske, njemačke, turske i kineske narodne predaje, ali i neke hrvatske bajke. Neki od zanimljivih naslova su: „Zlatna buba“, „Zlatna guska“, „Kineski car i slavuj“, „Slavuj i ruža“, „Siromah i vila“, „Mala vila“, „Božićna bajka“, „Kraljević Asim“, „Baš Čelik“, „Čajnik“, „Kraljević kanarinac“ itd. Puni dojmova, a i novih bajki koje ćemo sigurno negdje ispričati, završili smo aktivnost, a neki od likovnih radova ostavili su nas bez teksta. Glavni pano, uz slikovnice, sadržavat će i zaboravljene bajke.

3.  ISTRAŽUJMO STO NA SAT

Učenici osmih razreda  sudjelovali su u aktivnosti Istražujmo sto na sat. Dobili su zadatak intervjuirati:

Članove svoje obitelji (roditelje –jedna grupa, bake i djedove – druga grupa te braću i sestre – treća grupa)
Slučajne prolaznike
Svoje vršnjake
Nastavnike

Za provedbu zadatka bilo je potrebno zadovoljiti nekoliko segmenata. Prvo su trebali sastaviti deset pitanja kako bi saznali kakve su čitalačke navike njihovih sugovornika, a onda i pronaći odgovarajuće sugovornike. Trebali su također i snimati te montirati snimljeni materijal. Konačan proizvod koji smo dobili je nekoliko izvrsnih filmova koji nam otkrivaju čitalačke navike naših bližnjih. Ovim putem se zahvaljujemo svim svojim vrijednim učenicima i čestitamo im na izvrsno obavljenom zadatku, a i svima koji su bili dovoljno otvoreni te pristali na snimanje. Filmove ćemo sigurno prikazati i u drugim razredima na satu razrednika tijekom Mjeseca knjige, a i ostalim učiteljima, kako bi svi dobili priliku uživati u ovako iznenađujuće uspješnoj aktivnosti.

4. GRAFIČKI DIZAJN LEKTIRNIH NASLOVA

Učenici osmih razreda sudjelovali su, uz aktivnosti vezane za predmet Hrvatski jezik, i u aktivnostima na satu Likovne kulture. Na temelju pročitanih i obrađenih lektirnih naslova za osmi razred, „Starac i More“ Ernesta Hemingwayja te „Alkar“ Dinka Šimunovića, učenici su u grafičkom dizajnu, izrađivali naslovnice navedenih lektira. Ne samo da je zadovoljstvo saznanje o uspješno provedenoj aktivnosti, već je užitak promatrati radove na glavnom panou škole.

I ovu godinu, kao i mnoge dosad, pokazali smo da su najuspješnije aktivnosti ostvarene u suradnji. Uspješno smo povezali rad knjižnice, stručno-razvojne službe te predmeta Hrvatski jezik i Likovna kultura. Potakli smo učenike na kreativnost, promovirali čitanje,  obilježili Mjesec knjige i pri tome uživali. Nastavljamo s obilježavanjem Mjeseca Knjige u razrednoj nastavi, a obilježit ćemo i Međunarodni dan školske knjižnice. Kako su izgledale aktivnosti pogledajte u videu te pratite našu naslovnicu kako biste saznali sve o ostalim aktivnostima koje ćemo uskoro provesti.

Učiteljice hrvatskog jezika Daria Gospodnetić, Tea Della Croce i Branka Gudić