MJESEC HRVATSKE KNJIGE U RAZREDNOJ NASTAVI

Autor: Vedrana Vlahović, 14. 11. 2016.

Učenici viših razreda, 2. studenog, posjetili su učenike prvih i drugih razreda kako bi zajedno obilježili Mjesec hrvatske knjige u razrednoj nastavi, u pratnji knjižničarke, psihologinje i učiteljica hrvatskog jezika.

Učenici prvih i drugih razreda ugodno su nas iznenadili svojom strpljivošću i pozornošću. Svojim pljeskom ohrabljivali su starije učenike, svoje goste, i pokazali se zahvalnom publikom koja voli slušati priče i uživa dok im se čita. Naime, učenici petih, šestih i sedmih razreda ispričali su im bajke, koje su im nepoznate, i svoja autorska djela. Bajke su, na prezentaciji, oplemenili svojim crtežima vezanim za radnju pa smo imali dojam kao da bajku i gledamo i slušamo. Nakon prezentacija i pričanja bajki, čuli smo dojmove najmlađih učenika i otkrili što vole čitati. Čuli smo i pokoji dobar vic, a jedna prvašica pripremila je bajku u slikama i prezentirala je hrabro pred učenicima četiriju razreda. Ova suradnja pokazala se zanimljivom i uspješnom.

Aktivnosti vezane za Mjesec hrvatske knjige su se nastavile tako da smo 4. studenog posjetili treće i četvrte razrede. Pripremili smo im zanimljiv program. Uprizorili smo igrokaz Požurimo se u školsku knjižnicu koji je autorsko djelo učitejice Darie Gospodnetić, a izveli su ga Karla Valenšag (učenica VI. b razreda) i Mate Jakšić (učenik VIII. b razreda). Pogledali smo filmove koje su snimili učenici osmih rareda, a zadatak im je bio istražiti čitalačke navike različitih grupa ljudi (intervjuirali su turiste koji posjećuju našu zemlju, ravnateljicu naše škole, roditelje, bake i djedove, slučajne prolaznike na ulici, svoje vršnjake, nastavnike). Razgovarali smo s učenicima o njihovim čitalačkim navikama i o literaturi koja im se dopada. Ukratko su stekli uvid kojim se aktivnostima bave učenici predmetne nastave. Rastali smo se pljeskom i zaželjeli jedni drugima da se naša suradnja nastavi.

Nadamo se da su naši domaćini uživali u našem posjetu, bilo nam je zadovoljstvo ono što radimo podijeliti s njima. Ovo je bilo predivno iskustvo i druženje pa se veselimo nekim novim susretima.

Tea Della Croce i Daria Gospodnetić

« Ožujak 2024 »