POSJET UČENIKA OSMIH RAZREDA VUKOVARU

Autor: Tanja Martinić, 3. 4. 2017.

Ministarstvo branitelja i Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“ provode projekt „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“.

Cilj Projekta je učenike osmih razreda učiti o vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Posjet uključuje održavanje predavanja o Domovinskom ratu u skladu s nastavnim programom predmeta Povijest za osme razrede, obilazak svih mjesta sjećanja vezanih za Domovinski rat, prenošenje poruke mira, prihvaćanja različitosti i suosjećanja kroz Školu mira. Projekt je ujedno i način socijalizacije u novom okruženju, prilika za upoznavanje običaja, navika i kulture zavičaja u cjelini. U projektu „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“ od 30. ožujka do 2. travnja 2017. sa svojim učiteljima, sudjelovali su učenici osmih razreda naše Škole.

Prvoga dana učenici su posjetili Gradski muzej Vukovar – dvorac Eltz i Muzej vučedolske kulture te obišli križ na ušću Vuke u Dunav. Nakon toga, poslušali su predavanja uz prezentacije na temu Domovinskog rata i Bitke za Vukovar te čuli o značenju pojedinih akcija i operacija u obrani Vukovara.

Drugoga dana, posjetili smo memorijalne lokalitete na širem području Vukovara: Memorijalno groblje žrtava Domovinskoga rata, Spomen - dom “Ovčara”, Spomen - obilježje mjesto masovne grobnice žrtava iz Domovinskog rata “Ovčara”, Vodotoranj, Spomen - dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti,  “Kukuruzni put” – „Put spasa“, Mjesto sjećanja – Vukovarsku bolnicu '91. te MCDR Vukovar – bivšu vojarnu 204. VU brigade.

Učenici su produbili znanje predmeta Povijest, upoznali se s vrijednostima Domovinskog rata i bitke za Vukovar, učili su o vukovarskoj tragediji i Domovinskom ratu uopće te o značaju pojedinih akcija i operacija u obrani suvereniteta Republike Hrvatske.