JEDNODNEVNI IZLET PETIH RAZREDA

Autor: Tanja Martinić, 18. 5. 2017.

Učenici petih razreda posjetili su gradove Šibenik i Zadar u sklopu jednodnevnog izleta u petak 12.5. u pratnji svojih razrednica. Učenici su se zabavili, produbili svoje znanje iz različitih predmeta. U izvornoj stvarnosti primjenjivali su školsko gradivo te učili kako se ponašati na izletu, u prijevoznim sredstvima te pratnji odraslih osoba, stručnog vodiča i vozača autobusa.

Nakon dolaska u Split, autobusom smo krenuli prema Šibeniku starom cestom i slušali zanimljive priče naše vodičke Mirjane. Samo u vožnji autobusom do Šibenika produbili smo gradivo iz Prirode i Geografije, slušajući o vjetroelektranama, ulozi ornitologa i vrstama ptica na Velebitu. Vidjeli smo grad Primošten te saznali kako je nastao grad u laguni te o naseljavanju u doba Turaka.  U nastavku vožnje prema Šibeniku, osim što smo promatrali, slušali smo o gradnji Šibenika, o otoku Zlarinu na kojem uopće nema prometa te o bogatom morskom svijetu šibenskog akvatorija, o Krki u zaleđu Šibenika te o ušću rijeke u Šibeniku. Šibenik zbog toga ima najčišće more pa se ljudi iz ovih krajeva bave vađenjem spužvi i koralja koji imaju vrijednost zlata te uzgojem školjaka, a u kanal sv. Ante i šibensku luku nerijetko svraćaju i dupini. Pri dolasku u Šibenik ugledali smo prekrasnu tvrđavu i slušali priču o obrani Šibenika. Šetnjom kroz Šibenik obišli smo parkove koji su prekrasno uređeni zelenilom i fontanama, a najviše od svega oduševio nas je kip kralja Petra Krešimira po kojem se Šibenik i nazivao Krešimirovim gradom. Posjetili smo prekrasnu katedralu sv. Jakova koju je započeo graditi na principu lego kockica i bez žbuke Juraj Dalmatinac, a dovršio Nikola Firentinac. Razgledali smo prekrasno isklesane 72 glave na katedrali te kip Firentinca desno od izlaza. Unutar katedrale čuli smo sve o njenoj gradnji i oltarima te ušli u krstonicu koja nas je posebno oduševila. Nakon obilaska stare jezgre i kupnje suvenira, uputili smo se autobusom prema Zadru. Slušali smo kako je Zadar Velebitom odjeljen od Like te da je nekad bio glavni grad Dalmacije. Njegov najsvjetliji period bio je od 11. do 15. stoljeća. Zadar je grad s pet zaštitnika sv. Donat, Šimun, Stošija, Zoilo i Krševan. U tom kraju razvijen je nautički turizam i ljude s okolnih Zadarskih otoka Pašmana i Ugljana bave se pjeskarenjem.

Kad smo stigli u Zadar, otišli smo na ručak u centar grada, u prekrasnu konobu Stipe koja ima lijepi natkriveni vrt u hladu. Nakon ručka krenuli smo u obilazak muzeja. Posjetili smo Muzej antčkog stakla. Pogledali smo dvije radionice izrade stakla: prva je bila izrada staklenog vrča, a druga izrada sitnih staklenih perlica za nakit. Obišli smo eksponate i saznali kako se u to vrijeme stvarala boja za stakla, kako su se ljudi ukapali, u što se stavljao parfem, a najviše nas je dojmio antički nakit. Otišli smo u suvremeni Muzej iluzija kako bi smo doznali što su to optičke varke te napravili zanimljive fotografije. Nakon uzeja krenuli smo u obilazak poluotoka i stare jezgre grada Zadra. Oduševila nas je glavna ulica Kalelarga u kojoj smo obavili kupovinu suvenira. Obišli smo staru jezgru, čuli sve o ostacima starog rimskog Foruma, Narodnom trgu i crkvi svetog Donata. Učenici su oplemenili svoje znanje o Rimskom Carstvu iz predmeta Povijest. Uputili smo se pogledati Morske orgulje i Pozdrav suncu, projekte koje je ostvario Nikola Pasić. Imali smo sreću što je puhao vjetar pa su orgulje glasno svirale i uživali smo u njihovim zvukovima promatrajući trajekt kako plovi prema mjestu Preko na Ugljanu. Nakon fotografiranja uputili smo se autobusom prema Splitu. Učenici su sretni i zadovoljni vratili se s izleta puni dogodovština i znanja.

Daria Gospodnetić

« Ožujak 2024 »