Županijsko stručno vijeće razredne nastave Brač

Autor: Sandra Dasenčić Eterović, 8. 11. 2017.

U petak 3.11.2017. u našoj je školi održano Županijsko stručno vijeće razredne nastave Brač. Skupu   je poželjela  dobrodošlicu i uspjeh u radu ravnateljica naše škole gospođa Dubravka Menjak.

Krovna tema skupa je  bila „Upotreba  informacijske i komunikacijske tehnologije   (ICT)  u školi  s naglaskom na izradu  digitalnih  obrazovnih materijala.

Cilj stručnog skupa je bio  razvijati digitalnu kompetenciju  u školama kako bi doprinijeli ostvarivanju suvremene nastave .

ŽSV

Inovativne nastavne metode koje se temelje na aktivnom i istraživačkom  učenju mogu  se unaprijediti upotrebom ICT- a što povećava angažman učenika i poboljšava njihove rezultata.

Upravo je o tome govorila predavačica  Dubravka Petković, učiteljica mentor , u prvoj točki dnevnog reda „Obrnuta učionica iz prirode i društva“ .

Ovim predavanjem  predavačica je pokazala  na primjerima prakse zašto i kako uvesti promjenu načina poučavanja i ulogu učitelja te kako osuvremeniti nastavu prirode i društva uz korištenje IKT-a. Kako bi se uspješno ostvario navedeni cilj učenicima se postavljaju istraživački zadaci za koje je potrebno kritičko i kreativno mišljenje te suradnja s drugim učenicima što se najbolje ostvaruje timskim radom i suradničkim učenjem.

U radioničkom tipu nastave  predavačica je upoznala prisutne s  primjenom i   izradom  web 2.0  alata  i besplatnih programa u nastavi. Zaključak skupa je da bi još trebalo raditi na stručnom usavršavanju učitelja  u  ovom području.

Na kraju su  kolegice Darja Gospodnetić i Tea Della Croce,  profesorice  hrvatskog jezika u našoj školi izvijestile  prisutne  o temi  „Medijska kultura.“ s  Državnog stručnog  skupa profesora, nastavnika i učitelja hrvatskog jezika  održanog u Sinju  6. do 8. srpnja 2017.

Kroz primjere dobre prakse  prikazale su  načine  na koje su primijenile aktivno učenje pomoću  izrade video uratka i upotrebe online izrade stripova  u nastavnom procesu. Istraživanja su pokazala kako primjena ICT - a može povećati motiviranost učenika za učenje jer se učeniku daje više kontrole nad samim iskustvom učenja.

Izvješće pripremila: Alda Šlender,voditeljica ŽSV-a razredne nastave Brač.

« Ožujak 2024 »