Zaštićene životinjske vrste u Republici Hrvatskoj

Autor: Sandra Dasenčić Eterović, 8. 3. 2018.

Zagađivanje prirode dovelo je do izumiranja raznih biljnih vrsta,  ali i životinjskih.

Zaštićenim i strogo zaštićenim životinjskim vrstama smatraju se sve zavičajne divlje vrste koje su ugrožene ili su usko rasprostranjeni endemi ili sve ostale divlje vrste zaštićene propisima Europske unije.

Plemenita periska

Plemenita periska glasi kao najveći školjkaš Jadranskog mora, a ima sposobnost narasti i do visine jednog metra. Ujedno je i jedna od najvećih školjki na svijetu, što je čini zaista posebnom. Njezin život i stanište u Sredozemnom moru vrlo su ugroženi zbog čega ne čudi što se nalazi na popisu strogo zaštićenih životinjskih vrsta.

Bjeloglavi sup

Bjeloglavi sup ptica je grabljivica koja pripada porodici jastrebova. Ova je životinjska vrsta strogo zaštićena na području Hrvatske, što znači da se njezin život, ali i njezinu nastambu ne smije ugrožavati. Nalazi se na području otoka Cresa, gdje i postoji udruga koja se bavi njegovom zaštitom.

Sredozemna medvjedica

Sredozemna medvjedica bez dileme je jedna od naugroženijih sisavaca u Hrvatskoj, pa ne čudi da je na popisu strogo zaštićenih životinja. Izgledom i veličinom poprilično je slična tuljanu, a na našem području zaštićena je od početka 20. stoljeća.

Hrvatski macaklin

Macaklin je strogo zaštićena životinjska vrsta koju možemo naći na otoku Lošinju. Ove zanimljive životinjice dijele se na dvije vrste, na kućnog macaklina i zidnog macaklina. Macaklin je prvenstveno noćna i bezopasna životinja, a ugrožavanje njegovog života ili njegovog staništa zakonom je zabranjeno.

Morski kitovi i dupini

Kitovi i dupini žive u morima i oceanima, pa ih tako možemo naći i u Jadranskom moru. Razlikujemo mnogo različitih vrsta ovih divnih morskih životinja, a svaka je u Hrvatskoj zakonom zaštićena. U potpunosti je zabranjen bilo kakav lov ili slično ugrožavanje njihovog života.

Vukovi i ris

Životinje vuk i ris zakonom su zaštićene vrste još od 1995. godine. Danas im se broj drastično smanjuje, uglavnom zbog loših uvjeta staništa, raznih bolesti te zabranjenog lova. Vukovi u Hrvatskoj naseljuju područje Gorskog kotara, Like te Dalmacije. Slično je i s risom, životinjom koju danas možemo pronaći u Gorskom kotaru te na Velebitu. Osim ovih kopnenih grabežljivaca, još treba istaknuti vidru, divlje mačke te leptire kojih u Hrvatskoj ima preko 30-ak vrsta.

Riješite kviz o zaštićenim životinjama

Izvor: https://zivotistil.rtl.hr/edukacija/2654779/ovo-su-zakonom-zasticene-zivotinje-u-hrvatskoj/

Tekst i prezentaciju pripremili: Darko Šerić i Gabrijela Dubravčić

« Ožujak 2024 »