Kako izraditi origami?

Autor: Sandra Dasenčić Eterović, 23. 4. 2017.

Origami je drevna japanska vještina savijanja papira u obliku raznih predmeta, cvijeća, životinja. Bez škarica, ljepila i dugih rekvizita. Samo od papira. Japanci njeguju viševjekovnu tradiciju izrade origamija, koja se prenosila sa koljena na koljeno.

Naučite kako izraditi ždrala..

Dobio je svjetsku popularnost poslje priče koja je obišla svijet – o djevojčici Sadako, iz Hirošime, oboljele od leukemije, koja je u želji i nadi za ozdravljenjem počela izrađivati svojih 1000 ždralova.

Postoji vjerovanje da će se želja ispuniti onom tko napravi 1000 ždralova od papira.
Ždral ima važno mjesto u japanskoj tradiciji. Predstavlja simbol dugovječnosti i besmrtnosti. Vjeruje se da donosi sreću, znak je čistoće, vjernosti, ljepote i ljubavi.

Ždral je jedan od jednostavnijih trodimenzionalnih origamija koji se uz malo umijeća može napraviti za nekih 5 minuta. Neophodna je shema, crtež kojim je prikazana izrada, korak po korak, a što još treba imati u vidu, pri izradi origamija pročitajte u narednih nekoliko koraka:
Biti će vam potreban papir oblika kvadrata, koji predstavlja bazu za većinu figura. Mora biti pravilan kvadrat da bi se preciznim savijanjem dobila prava figura.
Ako prvi put pokušavate napraviti ždrala ili vam je ovo prvi susret sa origamijem, dobro bi bilo da uzmete kvadrat većih dimenzija ( npr. 20 x 20 cm). Veličina papira je proizvoljna.
Izaberite ravnu radnu površinu. Smjestite se udobno, sjedite za stol, jer ako budete pokušavali savijati papir na koljenima, nećete napraviti lijepog ždrala. Nakon nekoliko pokušaja moći ćete izrađivati origami i bez podloge.
Savijajte papir uredno, prateći korake na crtežu. Ovdje nema mjesta improvizaciji. Morate slijediti poteze istim redoslijedom i savijati na identičan način kao što je nacrtano.
Potrebno je biti precizan pri svakom koraku, savijati papir tako da se krajevi papira dodiruju u potpunosti. Ne smije da odstupati ni za milimetar, jer će se u narednom koraku vidjeti odstupanje od 2 mm, a u nekom sljedećem nećete moći presaviti kako treba. Zato, pažljivo.
Rubovi moraju biti oštri. Ne ostavljajte polusavijen papir po rubovima. Morate prstima kliziti duž linije savijanja, sve dok ne bude oštra. Upotrijebite i nokte.
Koristite papir namijenjen za izradu origamija.
Lakše ćete pratiti korake ako uzmete papir koji je različito obojen sa svake strane. Tako se umanjuje mogućnost greške, a i figure su veselije kad su šarene.
Pokloniti ždrala znači poželjeti nekom sreću, obavezati se na vjernost.

Pripremio: Paul Lombardić

IZVOR : http://www.kakopedija.com/6643/kako-izraditi-zdrala-od-papira-origami/