NOVINARI U POSJETI SUPETARSKIM RADIOAMATERIMA

Autor: Sandra Dasenčić Eterović, 12. 4. 2016.

Mladi supetarski radioamateri bili su  neobično iznenađeni kada su ih prije desetak dana, u njihovim prostorijama za vrijeme tečaja posijetile dvije mlade novinarke iz lista ''Slobodna Dalmacija''.

Želja im je bila de se neposredno upoznaju s načinom njihovog rada i obuke a posebno su ih zanimali postignuti rezultati. Naime, zidovi supetarskog radio kluba prepuni su raznim diplomama, priznanjima, zahvalama, plaketama i medaljama koje su mlađi i stariji radioamateri osvojili u proteklom dugogodišnjem radu.

Trenutno su u prostorijama zatekli troje novih budućih radioamatera a to su Lorena, Špiro i David, sve učenici 5. razreda OŠ Supetar. Nakon podužeg razgovora sa njima novinarke su saznale da se oni pripremaju za ispit koji će se održati krajem svibnja ove godine nakon kojeg će postati pravi radiooperatori P razreda.

Osim obaveznog gradiva neobično vole rastavljati i sastavljati razne jednostavne elektroničke sklopove a potajna im je želja da nauče najstariji oblik komuniciranja a to je telegrafija.

Mlade novinarke su izrazile želju da porazgovaraju sa malo starijim članovima, učenicima 8. razreda te polaznicima srednjih škola u Splitu.

Za tu prigodu pozvali smo ih u prošlu subotu poslije podne kada se ''starija'' ekipa okupila radi kratkovalnog DIGI natjecanja OPEN UKRAINE RTTY i tada su se neposredno upoznale sa ovim najnovijim načinom radioamaterskog komuniciranja.

Prvi dio natjecanja otvorio je Marin Đujić, učenik 4. razreda MIOC u Splitu a nakon njega Tonči Franulić, ''gimnazijalac'' iz Supetra.  Operatorka Lina po običaju kasni...Noćnu smjenu će odraditi stariji operatori.

U pauzama između veza novinarke su uspjele saznati sve što ih je zanimalo pa su zadovoljno napustile natjecatelje uz obećanje da će opet navratiti.

Nastojat ćemo im za tu prigodu pripremiti dosta novih i zanimljivih tema.

Tekst i slike: Ivica Pavišić, 9A2BW

PressCut_16597971.pdf (508.06 KB)