> Top 10

Top 10 stripova za mlade

Autor: Administrator , 23. 11. 2017.

Evo 10 najboljih stripova za mlade i djecu svih vremena:

Veliki Blek

Blek Stijena poznat i kao Veliki Blek je strip junak, borac za nezavisnost Amerike, rad skupine autora pod pseudonimom EsseGesse u izdanju izdavačke kuće Dardo. Veliki Blek je visoki plavokosi nabildani traper koji živi i djeluje u vrijeme američkog Rata za nezavisnost.

Uvijek, neovisno o godišnjem dobu, nosi prsluk od medvjeđeg krzna na golom torzu, obučen u vojničke uske hlače i čizme na resice s neizostavnom dabrovom kapom na glavi. Blek je neustrašiv.

9. Princ Valiant

Princ Valiant u Danima kralja Artura, ili jednostavnije Princ Valiant, je dugo-prikazivani strip. Stvorio ga je Hal Foster 1937. To je epska avantura koja priča priču kontinuirano tijekom cijele povijesti. Trenutna traka pojavljuje se tjedno u više od 300 američkih novina. Prema distributeru princ Valiant nazvan je "najveći doprinos engleskoj književnosti u posljednjih sto godina." Općenito povjesničari smatraju strip kao jedan od najimpresivnijih vizualnih kreacija ikada indiciranih.

8. Modesty Blaise

Modesty Blaise je britanski strip i sadrži izmišljeni karakter istog imena, stvorio ga je autor Peter O'Donnell i ilustrator Jim Holdaway 1963. Traka slijedi Modesty Blaise, iznimnu mladu ženu s mnogim talentima i kaznena prošlost te njezin vjerni pomoćnik Willie Garvin. Godine 1945., bezimena djevojka pobjegne iz prognaničkog logora u Kalyros, Grčka. Ne sjeća se ničeg iz svoje kratke prošlosti i luta nakon II svjetskog rata na Mediteranu, Bliskom istoku i područja sjeverne Afrike, gdje uči preživjeti na teži način.

7. Talični Tom

Lucky Luke je junak "kaubojskih" stripova. Na hrvatskom tržištu poznat i pod imenom Talični Tom. Prvotno ime je Srećko Munja. Lucky Luke je mršavi kauboj, čije je lice, kažu, "posuđeno" od Garryja Coopera. U prepoznatljivom kaubojskom odijelu s crvenom maramom i šeširom. Vječito s cigarom u ustima, smireno dovršava svoj ručak, prije no što potegne revolver na izazivača, a puca brže od sjenke.

6. Riđobradi

„Uskoro se na obzoru pojavilo jedrilje manjeg ratnog broda koji je bio znatno brži od teškog galiona. A kada se na jarbolu zavijorila crna zastava sa simbolom sokola koji raširenih krila stoji nad mrtvačkom lubanjom, bilo je jasno da slijedi borba na život i smrt: to je bila ratna zastava najpoznatijeg pirata na Karibima, Riđobradog, a brzi brod kojim je upravljao bio je Crni Sokol.“

5. Zagor Te Nay

Zagor je talijanski pustolovni/western strip nastao 1961. godine. Zagor je bijelac od oko 30 godina koji živi u šumi Darkwood, smještenoj na granici Ohia, Pennsylvanije i Zapadne Virginije. Vrijeme radnje ovog stripa nije precizno određeno, već je otprilike smješteno između 1820-ih i 1840-ih. Zagora Indijanci smatraju besmrtnim Manituovim poslanikom te ga zovu Za-gor-te-nay, što na narječju Algonquin znači Duh sa sjekirom.

4. Asterix

Asterix je strip junak Alberta Uderza koji živi u doba rimske dominacije svijetom (50. pr. Kr.). Strip je po žanru povijesno-humorni. Asterix je lik serije francuskih stripova. Strip su stvorili 1959. René Goscinny (priču) i Albert Uderzo (ilustracije). Nakon Goscinnyjeve smrti 1977. Uderzo je nastavio rad na stripu. Asterix je najpoznatiji francuski strip, preveden na 77 svjetskih jezika, uključujući klasične jezike i dijalekte.

3. Mikijev Almanah

Mikijev Almanah je kultni strip za mlađe naraštaje koji je počeo izlaziti  u izdanju "Dječjih novina" iz Gornjeg Milanovca. U njemu su uglavnom obrađivane dogodovštine Disneyevih junaka Mikija, Šilje, Plutona, Paška Patka itd.. Izašlo je ukupno 306 brojeva u redovnoj seriji od lipnja 1967. do siječnja 1993. godine i komplet od 5 brojeva koji je izlazio u toku 1993. i 1994. godine.

2. Tex Willer

Tex Willer je talijanski western strip. Texa su stvorili tekstopisac Gian Luigi Bonelli i crtač Aurelio Galleppini. Pri stvaranju grafičkog lika Galleppini je Texa nacrtao prema liku američkog filmskog glumca Garyja Coopera. Prvi broj je izašao u Italiji 1948. godine pod naslovom "Misteriozni totem".Tex je bijelac u ranim četrdesetim godinama i poglavica plemena Navajo. Njegovo indijansko ime je Noćni Orao.

I najbolji strip svih vremena je:

1.Alan Ford

Alan Ford je talijanski komični strip. Stvorili su ga scenarist Luciano Secchi, pseudonim Max Bunker, i crtač Roberto Raviola, pseudonim Magnus. Radnja stripa odvija se u New Yorku. U Italiji i u Hrvatskoj još uvijek izlaze nove epizode Alan Forda. Redoviti crtač je Dario Perucca. U Hrvatskoj nove epizode izdaje STRIP AGENT pod imenom: Alan Ford Extra. Prvi broj Alana Forda izašao je u Italiji, u svibnju 1969. godine.

« Ožujak 2024 »