> Top 10

TOP 10 KNJIGA

Autor: Administrator , 2. 2. 2017.

Tijekom cijelog našeg života pročitali smo brojne knjige, pa... barem 10 njih, a mi smo odlučili izdvojiti one koje se nama najviše sviđaju i koje svakako preporučujemo kada želite odvojiti nešto vremena za sebe i pobjeći iz stvarnog života među slova prosuta po papiru.

U ovom postu pronaći ćete one knjige koje nemaju nastavke, već je svaka za sebe. Serijale knjiga ćemo ostaviti za neki drugi put. Ispod svakog naslova nalazi se kratak sadržaj, ali ne potpun jer vama ostavljamo da saznate što se dogodilo.

1.      GREŠKA U NAŠIM ZVIJEZDAMA – John Green

Ljubavni, tragični roman koji opisuje čudnu, ali veliku ljubav između djevojke Hazel i mladića Augustusa. Augustus je prebrodio rak i ostao bez noge, ali Hazel se s njim još uvijek hrabro bori i čeka svoj zadnji otkucaj. Nevjerojatno emotivan roman oduševit će sve koji traže nešto za isplakati se i nasmijati. Po ovoj knjizi snimljen je i film „Krive su zvijezde“.

2.      LABIRINT: NEMOGUĆI BIJEG – James Dashner

Svaki mjesec na „Poljanu“ dolazi jedan tinejđer bez ikakva najavljanja. Poljana je mjesto na kojem svi ti tinejđeri imaju sve što im treba da prežive, a ona ih također štiti od velikih opasnosti koje vrebaju iza divovskih zidova Poljane. Oni se otvaraju i zatvaraju svakog dana, a vani se nalazi veliki labirint koji stanovnici Poljane moraju riješiti kako bi pobjegli iz ovih opasnih prostora. Thomas je novopridošlica koji očajnički želi riješiti taj misterij. Po ovoj knjizi snimljen je istoimeni film.

3.      MOJA BAKA IMA DEČKA – Vjekoslava Huljić

Nina dolazi iz prosječne obitelji, koju sačinjavaju ona, brat, roditelji i baka. U obitelji se život mijenja naglavce, kad tata dobije otkaz. Roditelji se udaljuju, a ona gleda kako pronaći tati posao, izvući ga iz depresije i vratiti u mamino srce. Nina je zaljubljena u Ljubu i sanja kako ga osvojiti, čudeći se neprestano što čak i baka Dobrila ima dečka, a ona nema. A k tome su njih dvoje još i idealan par! Nina je suočena s problemom kako pomiriti mamu i tatu, kako pronaći nestalu baku Dobrilu i kako osvojiti Ljubu.

4.      AKO OSTANEM – Gayle Forman

Sedamnaestogodišnja Mia suočena je s teškim odlukama. Hoće li ostati vjerna svojoj prvoj ljubavi — glazbi — čak i pod cijenu da izgubi dečka i napusti obitelj i prijatelje? Što će učiniti sa svojim životom? A onda, jednoga jutra u veljači, Mia i njezina obitelj sjedaju u automobil i u trenutku se sve promijeni.  Ako ostanem bolno je lijep roman o snazi ljubavi, istinskome značenju obitelji i odlukama s kojima se svi moramo suočiti.

5.      TRINAEST RAZLOGA – Jay Asher

Jednog dana nakon škole Clay Jensen na svom trijemu pronađe kutiju. U njoj je sedam dvostranih audiokazeta. Na njima se nalazi trinaest priča. Trinaest razloga zašto se Hannah Baker ubila prije dva tjedna. Svaka je priča posvećena jednoj osobi koja joj je dala razlog za samoubojstvo. Svaka od njih mora preslušati sve priče i zatim

proslijediti kazete sljedećoj osobi u nizu. Inače kopija snimki postaje javna. Ne znajući kakvog je udjela mogao imati u sudbonosnoj odluci djevojke koja mu se oduvijek sviđala, ali koju nikad nije uspio upoznati kako treba, Clay počne preslušavati snimke i suočavati se sa sudbinom Hanne Baker i vlastitom krivnjom…

6.      U SEBI – Stephenie Meyer

Melanie Stryder odbija utrnuti. Zemlju je pokorila vrsta parazitnih bića, zvanih “duše”. One zauzimaju umove svojih ljudskih nositelja, pritom zadržavajući njihova tijela. Većina čovječanstva pokleknula je pred njima. Lutalica, iskusna “duša” kojoj je dano Melanieno tijelo, znala je za izazove življenja u ljudskom biću: nesnosne emocije, preživopisne uspomene. Ali Lutalica nije očekivala da će prethodna posjednica svoga tijela odbiti predati vlast nad svojim umom.

7.      HOBIT – J.R.R. Tolkien

Hobit J.R.R. Tolkiena nosi u sebi za svakoga ponešto – snagom izvorne mašte zabavlja djecu, duhovitošću šarmira odrasle, slojevitošću zaokuplja književne kritičare a stalnošću potražnje zadivljuje knjižare.

Ova predivna bajka puna čudesnih stvorenja iz svijeta mašte: vilenjaka, goblina i trolova, jedan je od najljepših klasika fantastične književnosti, jedna od najtiskanijih knjiga u povijesti nakladništva i jedna od najčuvanijih knjiga u svakoj biblioteci.

8.      CHARLIEJEV SVIJET – Stephen Chbosky

Charliejev svijet priča je o introvertiranom tinejdžeru, stidljivom i neomiljenom u društvu. Pod pseudonimom Charlie on šalje niz pisama anonimnoj, nepoznatoj osobi, opisujući u njima svoje mukotrpno probijanje kroz nebrano grožđe prvog razreda srednje škole u jednom predgrađu Pittsburgha.

9.      OLIVER TWIST – Charles Dickens

Svojom čudesnom osobnošću i snagom volje taj je dječak nadvladao mnogo veće probleme nego što ih je u stanju pojmiti odrastao čovjek. Oliver  Twist jedan je od onih vječnih likova koji ostaju zauvijek zabilježeni u povijesti književnosti. No, nema većeg zadovoljstva od knjige koja svojim rečenicama i poglavljima čini najbolje društvo onome tko se u nju pouzda.

10. DNEVNIK ANE FRANK – Anna Frank

Anne Frank umrla je u ožujku 1945. u petnaestoj godini života u koncetracijskom logoru Bergen-Belsen. Dvije godine poslije toga objavljena je knjiga Dnevnik Anne Frank. Knjiga je doživjela uspjeh neviđenih razmjera, objavljena je u više od trideset zemalja i prodana u više od šesnaest milijuna primjeraka..

Ove WEB stranice su nam pomogle: http://www.apm.hr/

Pripremile: Laurena Paljuca i Michelle Šerka