2013-08-30 03:11:14

Prvi dani u prvom razredu

1. Od prvog dana važno je da se polazak u školu veže uz radosne trenutke u obitelji. Bez žurbe i panike roditelji će na vrijeme pripremiti svoje dijete za polazak u školu.

Krenite od kuće na vrijeme. Dođite u školu dovoljno rano (prije početka nastave 10-15 minuta), kako bi imali dovoljno vremena da se pozdravite s djetetom i da se ono može pridružiti drugoj djeci u igri.

 

Kad se dijete navikne na školu, dovoljno je da ga samo kratko pozdravite i ostavite u društvu vršnjaka kako bi što prije samostalno odlazilo u školu.

2. Obratite pažnju da dijete ujutro doručkuje. Spakirajte djetetu hranu za školu kako ne bi gubilo vrijeme na velikom odmoru za odlazak u dućan.


-
 

.

3. Torbu, knjige i školski pribor pripremite zajedno s djetetom večer prije. Raspored sati stavite na vidno mjesto u sobi. Naučite dijete da se što prije osamostali u spremanju školske torbe prema rasporedu sati za slijedeći dan, kao i da pripremi čistu odjeću kako se ne bi gubilo vrijeme ujutro prije škole.

Provjerite vremensku prognozu kako bi znali treba li djetetu kišobran ili kabanica. Odjeća se treba lako oblačiti i svlačiti, naročito kad dijete u raporedu sati ima tjelesno-zdravstvenu kulturu. Ako dijete još ne zna zavezati vezice na cipelama i tenisicama, kupite mu obuću na "čičak".

Prvih nekoliko tjedana je dobro da roditelji vode dijete u školu i dolaze po njega, te ga postupno pripremajte za samostalan odlazak u školu.

5. Povežite se s drugim roditeljima koji stanuju u Vašoj blizini kako bi Vaše dijete kasnije moglo u grupi s drugom djecom dolaziti i odlaziti u školu. Povezivanje s drugim roditeljima je važno i da bi dijete moglo prepisati gradivo od prijatelja kad je izostalo iz škole ili kad zaboravi što ima za zadaću.

6. Djetetu je potrebno osigurati dovoljno sna (najmanje 8-10 sati). Od početka uspostavite navike odlaska na spavanje u određeno vrijeme.

7. Označite sve stvari svoga djeteta (torbu, tenisice, dres za tjelesni) inicijalima ili nekim znakom kako bi se stvari, u slučaju gubitka lakše identificirale i pronašle. Djeca često zamjenjuju školski pribor i knjige pa ih naučite da paze na svoje stvari. Preporuka je da se vrijedne stvari ne nose u školu (npr. zlatnina), jer škola nije odgovorna za njihov gubitak.

8. Dijete treba znati gdje se nalazite i gdje Vas može dobiti na telefon u slučaju potrebe. Mobitele djeca često gube ili su opterećena time da ih ne izgube ili razbiju. Ukoliko se Vaše dijete koristi mobitelom, objasnite djetetu kako se pali i gasi jer za vrijeme nastave mobitel mora biti isključen kako ne bi ometao nastavu.


 

Preuzeto sa: Lukin portal za djecu i obitelj


Osnovna škola Supetar