2015-06-04 15:31:00

Svjetski dan oceana

8. lipnja je Svjetski dan oceana, a obilježava se od 1992. godine. Službeno proglašavanje Svjetskog dana oceana od strane Ujedinjenih naroda značajan je korak u zaštiti i očuvanju svjetskih oceana i prilika za podizanje svijesti javnosti o trenutnim izazovima s kojim se suočava međunarodna zajednica u vezi s zaštitom oceana.

Ovogodišnji svjetski dan oceana Ujedinjeni narodi obilježavaju sloganom „Naši oceani, naša odgovornost“, a posvećen je zaštiti kitova i naporu udruga diljem svijeta koje nastoje spriječiti ukidanje moratorija na izlov ovih prekrasnih sisavaca, stanovnika morskih dubina. Za ukidanje moratorija posebno su zainteresirane bogate zemlje.

Autor: Koban Katalenic Tea


 
Obilježavanje Svjetskog dana oceana prilika je da se podsjetimo na važnosti oceana i njegovih stanovnika te upozorimo na razaranje i pustošenje morskih prostranstava od strane čovjeka. Važno je probuditi svijest o potrebi očuvanja morskog okoliša i mora kao o bitnoj sastavnici našega života na planetu. Međusobno povezani svjetski oceani čine cjelinu, a odgovornost za ovo ogromno područje bez granica je na svakom ljudskom biću.
 
Kako bismo osigurali zaštitu oceana i sačuvali ih za buduće generacije, Svjetski dan oceana prilika je za poticanje na razmišljanje o tome što oceani znače za nas. Obilježavanje ovog dana prilika je i za upoznavanje i otkrivanje bogatstva raznolikih staništa oceana, našeg utjecaja na njih te za poticanje promjene odnosa prema oceanima.

U ovogodišnjoj poruci generalni tajnik UN Ban Ki-moon, naglasio je važnost oceana u svakodnevnom životu stanovnika zemlje, a posebno u području istraživanja te stjecanja novih znanja o do sada neistraženim dijelovima. Porukom je uputio molbu svim vladama i građanima da prepoznaju ogromnu važnost oceana te da se aktivno uključe u očuvanje zdravlja i vitalnosti ovog prirodnog bogatstva.

Od kitova samo dobri dupin (Tursiops truncatus) stalno živi u Jadranu, a niz drugih vrsta reda Cetacea (kitovi) zabilježen je u istočnom dijelu Jadrana.  2001. godine na snagu je stupio Sporazum o zaštiti kitova (Cetacea) u Crnom moru, Sredozemnom moru i susjednom atlantskom području (ACCOBAMS) MONACO, 1996.

Zato što oceani održavaju život na zemlji, oni su danas naša odgovornost i potrebno ih je očuvati za buduće generacije. Snaga za pokretanje pozitivnih promjena za očuvanje oceana nalazi se u malim promjenama svakodnevnih navika.
 
Izvor: http://www.azo.hr/SVJETSKIDANOCEANA2010

 


Osnovna škola Supetar