> O školi  > Povijest

POVIJEST OSMOGODIŠNJE ŠKOLE - S U P E T A R

Prema razrednim imenicima koje posjeduje arhiva ove škole 1837. godine radila je u Supetru muška osnovna škola. Ista je bila privatna, upravitelj je bio mjesni župnik, a rad se odvijao na talijanskom jeziku.

Prvi upravitelj potpisan u imenicima bio je mjesni župnik Josip Tomić; a zabilježeni su ovi učitelji: Jozo Gospodnetić, Lukinović, Blaž Mokjavić i Nikola Harasić. U školi se uz ostale predmete učio i hrvatski jezik - lingua illirica. Nastava se je održavala u današnjem župskom stanu južno od mjesne crkve.

Supetar 1909.

Godine 1869. otvara se u Supetru državna osnovna škola i dolazi prva učiteljica Gazzari Matilda. I muška i ženska škola rade na talijanskom jeziku do 1871. godine. Te godine posjećuje Supetar i obilazi mjesnu školu austrijski car Franjo Josip, o čemu je na župskom stanu bila uklesana spomen ploča na talijanskom jeziku. U hrvatskoj muškoj školi spominju se kao prvi učitelji Brno Kirigin, Akile Dragičević, Cologin, Urlić dok na ženskoj dugo radi učiteljica Gazzari / umrla 1910./, Vilma Urlic i dr.

Oko 1890.godine župnik Papafava, koji je stanovao u kući sjeverno od mjesne crkve, traži od općinske uprave da iseli školu iz sadašnjeg župskog stana kako bi se on tamo preselio. Od tada do 1903.g. škola radi po raznim privatnim kućama. Godine 1901. postavljeni su temelji današnjoj školskoj zgradi u kojoj počinje nastava 1903.godine. Od tada se rad u školi odvija normalno.

Oko 1920.godine u Supetru se javlja potreba za otvaranjem gradanske škole poljoprivrednog smjera. Zahvaljujući Frani Petrinoviću, Supetraninu naseljenom u Južnoj Americi 1924.godine dograđuje se sjeverni dio zgrade da bi se omogućilo otvaranje građanske škole u ožujku iste godine. Prvi upravitelj je don Drago Bosiljevac koji je najviše radio na tome da se ova škola otvori. Škola od tada radi redovito, dolazi potreban broj nastavnika, ali je broj učenika sve manji. Broj upisanih učenika po razrednim odjeljenjima ne prelazi preko 3-4. Stanje ove škole ostaje ovako samostalno sve do otvaranja sedmogodišnje škole u Supetru.

OŠ Supetar 1925.

Za vrijeme okupacije, u drugom svjetskom ratu do pada Italije, obje škole su normalno radile koliko se rad u to doba uopće mogao odvijati normalno. Padom Italije i dolaskom Nijemaca na otok, te stalnim borbama koje su se odvijala u najbližoj okolici Supetra, ni jedna ni druga škola ne rade do oslobođenja otoka 1944.godine. Te školske godine 1944/45. (od XII. mjeseca) osnovna škola radi normalno a građanska je pretvorena u nižu gimnaziju, iz Supetra seli u Bol da bi se tamo koristio postojeći dom i mogli smjestiti svi učenici.

Panorama supetarske rive 1935.

U Bolu je niža gimnazija ostala samo dvije godine, jer su đaci prešli u Partizansku gimnaziju u Hvaru. 1947/48. školske godine dolaze nastavnici iz Bola u Supetar, gdje počinje rad sedmogodišnje škole. U rujnu 1950.godine polaze se prvi put niži tečajni ispit, a 1952.godine sedmogodišnja škola se pretvara u osmogodišnju, koja  radi sa četiri niža odjeljenja i pet viših. U školi rade 4 učitelja i 9 nastavnika, te se rad odvija normalno.

Školsko dvorište - nekad i danas

« Ožujak 2021 »