Zdrava marenda

Autor: Vedrana Vlahović, 9. 10. 2016.

Učenici petih razreda sudjelovali su u zajedničkom satu razrednika pod nazivom „Zdrava marenda“, u petak 30. rujna. U sklopu Zdravstvenog odgoja i teme „Priprema zdravih međuobroka“, učenici su dobili zadatak da na sat donesu ono što smatraju zdravim međuobrokom odnosno zdravom marendom.

Trebali su istražiti kalorijske vrijednosti hrane koju donesu u usporedbi s hranom koju uobičajeno jedu (senvič, pizza, razna peciva i grickalice). Na taj način učenici su se upoznali s projektom „Mi jedemo odgovorno“. Učenici su prva dva sata u sklopu obilježavanja Europskog školskog dana sporta bili u Sportskoj dvorani. Treći sat zdravo su marendali i na taj način povezale su se planirane tjelesne aktivnosti i zdrava prehrana. Učenici su donijeli raznoliku hranu. Prevladavalo je voće (šipak, grožđe, mandarina, naranča, jabuka, grejp i banana). Jedan učenik je donio i domaće jagode koje vrijedno uzgaja sa svojim ocem. Bilo je tu suhih smokava, marelica i brusnica. Donijeli su i dosta orašastih plodova, orahe i bademe. Neki učenici su se potrudili ocijediti sok od mandarina i naranača. Jedna vrijedna mama pripremila je domaći đžem od breskve te ispekla domaći kruh, a druga vrijedna mama napravila je zdrave praline od sastojaka kao što su med, brusnice, orasi kokos i zobene pahuljice. Nakon što smo zdravo marendali, popričali smo o tome na koji način možemo poboljšati svoju prehranu, što od donesenog nas može zasititi, a što ublažiti želju za slatkišima. Učenici su govorili o kalorijskim vrijednostima hrane koju su donijeli. Došli smo zajedno do zanimljivih informacija i zaključaka. Na velikom odmoru pridružili su nam se učenici viših razreda koji su imali želju zdravo marendati. Zahvaljujemo svim učenicima na sudjelovanju te naravno vrijednim roditeljima na podršci u pripremi! Kako je izgledao sat možete pogledati na fotografijama.

Razrednice Anđela Vladislavić i Daria Gospodnetić