Kalendar školske godine osnovnih škola 2012./2013.

Autor: Sandra Dasenčić Eterović, 20. 8. 2012.

Pravilnik o kalendaru rada osnovnih škola za školsku godinu 2012./2013.

Pravilnikom propisuje se početak i završetak nastavne godine, trajanje obrazovnih razdoblja i trajanje učeničkih odmora u osnovnim školama za školsku godinu 2012./2013.

Odlukom o početku i završetku nastavne godine, broju radnih dana i trajanju odmora učenika osnovnih i srednjih škola za školsku godinu 2012./2013. ponovo je predložena mogućnost fleksibilnog početka nastave i to 3. ili 10. rujna 2012. godine, odnosno trajanje zimskog odmora učenika 2 ili 3 tjedna.

• Nastava počinje 3. rujna 2012. godine, a završava 14. lipnja 2013. godine.kalendar
  • Nastava se ustrojava u dva polugodišta.
  • Prvo polugodište traje od 3. rujna 2012. godine do 21. prosinca 2012. godine.
  • Drugo polugodište traje od 14. siječnja 2013. godine do 14. lipnja 2013. godine.
  • Zimski odmor učenika počinje 24. prosinca 2012. godine, a završava 11. siječnja 2013. godine.
  • Proljetni odmor učenika počinje 25. ožujka 2013. godine, a završava 29. ožujka 2012. godine.
  • Ljetni odmor učenika počinje 17. lipnja 20013. godine, osim za učenike koji polažu razredni ili popravni ispit.

Cijeli kalendar školske godine 2012./2013. može se vidjeti na adresi http://www.skole.hr/skole/kalendar_skolske_godine.

U Ministarstvu su donesene i neke nove odluke koje će se primjenjivati od ove školske godine.

Na kraju 1. polugodišta učitelji i nastavnici više neće imati obvezu zaključivanja ocjena. Spomenuta će se odluka primjenjivati u osnovnim i srednjim školama i trebala bi rasteretiti učitelje i nastavnike od administrativnoga zaključivanja ocjena kako bi mogli više pozornosti posvetiti nastavnome programu. S tom odlukom usklađen je i Pravilnik o ocjenjivanju koji omogućuje konstantno praćenje rada učenika tijekom cijele školske godine pa je tako, primjerice, nastavnik dužan obavijestiti roditelja na roditeljskome sastanku o svim ocjenama njegova djeteta.

Predmet "Građanski odgoj i obrazovanje" čiji je kurikulum donesen u dogovoru s Agencijom za odgoj i obrazovanje, dvije godine će se eksperimentalno provoditi u 12 osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj, od kojih u šest na području od posebne državne skrbi. Te su škole odabrane u sklopu IPA (Instrument for Pre-Accession Assistance) projekta pod nazivom "Novo doba ljudskih prava i demokracije u školama", koji je koordinirala Mreža mladih Hrvatske, a pratit će i njegovu provedbu, a Agencija za odgoj i obrazovanje njegovu evaluaciju. Drugih šest škola su kontrolne škole koje su već stekle uvjete za provedbu toga programa, a odabrao ih je MZOS u suradnji s Agencijom. Škole na području od posebne državne skrbi u kojima će se provoditi taj predmet su u Petrinji, Dugoj Resi, Vukovaru, Velikoj, Daruvaru i Obrovcu, dok je šest kontrolnih škola iz četiri grada - Čakovca, Zagreba, Koprivnice i Dugoga Sela. Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović uskoro će potpisati kurikulum predmeta "Građanski odgoj i obrazovanje" koji je trebao biti dorađen, i bit će uskoro u cijelosti objavljen na internetskim stranicama MZOS-a zajedno s odlukom o uvođenju toga predmeta tako da će svi moći vidjeti u kojim će se modulima provoditi.

Jedna od novina u novoj školskoj godini bit će i elektronički upis učenika u prve razrede srednjih škola već od početka drugoga polugodišta koji će na prvome mjestu omogućiti učenicima odabir većega broja programa u više škola, a podatci će se izravno "povlačiti" preko E-matice iz osnovnih škola. To će značiti i povećanje broja upisa u srednje škole jer su često nebitni razlozi spriječili učenika da se upiše u srednju školu. Škole će imati bitno manje administrativnog posla, a sustav će biti transparentan, svi sudionici u procesu bit će bolje umreženi, a omogućit će se i kontrola upisnoga procesa.

Izvor: http://www.skole.hr/vijesti/skolstvo?news_id=7522
Pravilnik[1].pdf (132.54 KB)