Dan sigurnijeg Interneta 2015

Autor: Sandra Dasenčić Eterović, 10. 2. 2015.

Nove generacije nekad se čine kao da su rođene s tabletom u ruci, a kako su tehnologijama često vičnije od odraslih, lako je zaboraviti da su djeca i mladi na internetu ipak ranjivi i da ih treba zaštititi. Dužnost odraslih je da im osiguraju virtualnu okolinu u kojoj djeca mogu biti djeca.

Dan sigurnijeg interneta

Dan sigurnijeg interneta obilježava se svake godine kroz niz aktivnosti kojima je cilj stvaranje zaštićenog online okoliša za djecu i mlade, a ove godine tome je posvećen današnji dan, 10. veljače.

Što je Internet?

Internet je javno dostupna globalna paketna podatkovna mreža koja zajedno povezuje računala i računalne mreže korištenjem istoimenog protokola (internetski protokol = IP). To je "mreža svih mreža" koja se sastoji od milijuna kućnih, akademskih, poslovnih i vladinih mreža koje međusobno razmjenjuju informacije i usluge kao što su elektronička pošta, chat i prijenos datoteka te povezane stranice i dokumente World Wide Weba.

Kako koristiti Internet?

-Nikad ne daj osobne informacije na internetu, bilo na chatu, blogovima ili osobnim web stranicama.
-Nikad nikome, osim roditeljima, ne reci svoju lozinku, čak ni prijateljima.
-Ako ti netko pošalje zlonamjernu ili prijeteću poruku, nemoj odgovoriti.
-Pokaži je odrasloj osobi kojoj vjeruješ.
-Nikad ne otvaraj e-mailove koje ti pošalje netko koga ne poznaješ ili netko za koga već znaš da je zlostavljač.
-Ne stavljaj na internet ništa što ne želiš da vide tvoji prijatelji iz razreda, čak ni u e-mailu.
-Ne šalji poruke kad si ljut.
-Prije nego što klikneš „Pošalji” zapitaj se kako bi se ti osjećao da primiš tu poruku.
-Pomozi djeci koju na taj način zlostavljaju tako da ne prikrivaš nasilje i da odmah obavijestiš odrasle.

Na što trebamo pripaziti kad smo na internetu?

Internet je novo igralište koje u loše svrhe znaju iskorištavati ljudi s lošim namjerama. Jedni od njih su pedofili koji prikupljaju informacije s društvenih mreža i/ili raznih internetskih stranica da bi ih složili u osobni profil djeteta. Ime škole, imena prijatelja, nastavnika, adrese, imena ulica, grad – bilo koju od tih informacija mogu iskoristiti osobe s neprijateljskim namjerama, a među njima seksualni zlostavljači. Dok dijete misli da su detalji koje daje na internetu bezazleni, pedofil ih u realnosti koristi kao putokaz do djetetove kuće. Naime, anonimnost djetetu daje lažni osjećaj sigurnosti te može dovesti sebe u opasnost dajući dovoljno podataka o sebi kako bi pedofil stupio s njim u kontakt.

Još nekoliko savjeta...

Oprezno sa slikama!

Lijepo je ukrasiti svoj profil  ili web stranicu fotografijama, no ako se na njima može prepoznati tvoje lice, lica članova tvoje obitelji ili prijatelja, onda možeš biti u opasnosti kao da piše tvoje ili njihovo puno ime i prezime te adresa. Pokušaj ne stavljati svoje i fotografije svojih  prijatelja/obitelji, a ako ipak želiš, mogu se jednostavno prilagoditi tako da lica nisu prepoznatljiva.

Čuvajmo sebe i druge!

Sve što vrijedi za čuvanje naših podataka, vrijedi i za čuvanje tuđih. Kao što nećemo pisati svoje pravo ime i ostale podatke, tako bismo se trebali ponašati i prema drugima. Mnogi nisu svjesni opasnosti koje vrebaju iza ekrana i ne razumiju da su na internetu i ljudi s neprijateljskim namjerama koji mogu povrijediti nas, naše prijatelje ili obitelj.

Pronađi se! („Googlaj se!“)

Posjeti www.google.com i upiši svoje ime i prezime pod navodnim znakovima (npr. “Pero Perić”). Google će pronaći sve internetske stranice na kojima se spominje tvoje ime. Na taj način možeš otkriti postoji li neka web stranica o tebi. Možda negdje netko piše o tebi i daje tvoje podatke, a ti to i ne znaš. Možeš napraviti i ˝Google Alert˝, alarm koji će ti stizati na mail svaki put kad i ako se na internetu pojavi stranica na kojoj se spominje tvoje ime.

Povijest Interneta

Internet je osnovan 1969. godine u SAD-u od strane američkog Ministarstva obrane. Zvao se ARPANET (prva četiri slova su kratica za Advanced Research Project Agency). Cilj te mreže je bio da se poveže određeni broj računala u SAD-u. Radilo se o skupoj ideji, no Ministarstvu obrane SAD-a novac nije nedostajao. Arpanet je imao faktor koji je kasnije bio ključan za nastanak i popularizaciju interneta; tijekom šezdesetih godina vladao je Hladni rat, zbog čega je Ministarstvo obrane SAD-a strahovalo da bi se mogao dogoditi nuklearni napad. Inženjeri su morali projektirati Arpanet tako da on radi čak i ako se baci bomba na dio uspostavljene mreže te se uništi, dakle, čak i ako dio komunikacijskog dijela bude uništen, ostatak mreže treba nastaviti funkcionirati bez problema. Servis World Wide Web izmišljen je u CERN-u u Švicarskoj 1989. godine, a izmislio ga je Britanac Tim Berners-Lee.

Stranice na Internetu koje preporučujemo

Pogledajte brošuru o sigurnijem internetu ovdje: http://www.cert.hr/sites/default/files/sigurnije%20na%20internetu.pdf

Centar za sigurniji Internet:

Sigurniji internet 2015.:

CARNet: