Karneval

Autor: Administrator , 17. 2. 2015.

Na pokladni utorak u Supetru, u povorci je sudjelovalo puno djece; od vrtićke, predškolske i školske dobi. Svatko od njih predstavio nam se na pozornici koja je bila smještena na rivi. Svaka grupa je izvela svoj nastup i pokazali su nam svoj talent izrade maski. Na taj smo na način još jednom 'protjerali' zimu i radujemo se ponovnom druženju sa našim malim maškarama iduće godine.

MAŠKARE - Kizoa Video Maker

U to vrijeme svatko ima priliku postati netko drugi, nešto drugo – ratnik, princeza, pčelica, jagoda, perilica rublja, svemirski brod...

Poklade, maškare, poklad, bušari, šafingari, fašnik, pust, karneval... Sve su to nazivi za razdoblje nakon Nove godine, do Čiste srijede ili Pepelnice.

U pokladama, karnevalu, uočljiv je lik Karnevala koji je u naše krajeve stigao iz zapadno europskih zemalja. To je figura izrađena od slame, dronjaka, staroga odijela, a naziva se karneval, krnjo (Dalmacija), pust(Istra i Primorje) i slično. Uz njega su stalno i određena lica: obično sudac, krvnik, branitelj, tužitelj i drugi – s primjerenim grotesknim maskama, koji ga prate i na nekom, tradicijom utvrđenom mjestu, izvode "dramatski" prikaz – suđenje tome "zlotvoru". Nakon "suđenja", karneval se svečano utopi, objesi ili spaljuje.

Ovaj običaj, za koji se na zna kada je došao u naše krajeve, objašnjava se redovito kao pobjeda nad zimom, nevoljama, oskudicom i svim ostalim nedaćama koje su utjelovaljene i uništene u figuri Karnevala.

Pripremio: Frane Števanja 8.A                                            IZVOR:http://www.eduvizija.hr