Dan kravate

Autor: Alda Šlender, 15. 10. 2015.

Dan kravate proglasio je Hrvatski sabor 2008. godine na prijedlog ustanove Academia Cravatica. Kravata je prepoznatljiv simbol Hrvatske u svijetu.

Dan kravate će se  obilježiti  u našoj školi 16. 10. raznim aktivnostima po razredima. Tog  dana će svi nastavnici i učenici vezati kravatu oko vrata te slaviti  hrvatsku kravatu i ponositi se njezinim utjecajem na svijet.

Hrvatski sabor je prepoznao važnost kravate pa je jedna od jednoglasnih odluka u Hrvatskom saboru bila proglašenje Dana kravate u Hrvatskoj 18 .10.

Zašto je kravata, sveopći simbol uglađenosti i kultiviranosti, povezana uz Hrvate?

Oni su je, kao modni detalj, u 17. stoljeću raširili po Europi. Kravata je u početku bio naziv za rubac oko vrata po kojem su hrvatski vojnici bili prepoznatljivi, pa je godine 1667. ustrojena i posebna pukovnija «Royal Cravates», nazvana po Hrvatima.

Dok je u Evropi bjesnio tridesetogodišnji rat (1618-1648), u ovu tragediju gurnuti su i hrvatski vojnici koji su, nastupajući pod vodstvom svojih banova, stigli i do Pariza.

Zanimljivo je da su Hrvati, kao dio svoje tradicionalne odore, na sebi svojstven način vezali oko vrata slikovite rupce. Ovaj lijepi «hrvatski stil» osvojio je probirljive Parižane u vrijeme Louisa XIV i oni su usvojili novi modni predmet koji se nosio «a la Croate» (na hrvatski način). Taj izraz je ubrzo postao korijenom nove francuske riječi «cravate».

Tako je kravata kao znak kulture i otmjenosti ušla u ondašnju građansku modu i osvojila cijelu Evropu, a danas i cijeli civilizirani svijet.

Kao i sve velike priče i ovo je zapravo priča o ljubavi. Iz hrvatske pučke tradicije može se saznati i razlog nošenja rupca hrvatskih vojnika. Zaručnice su svojim zaručnicima darivale rubac kao znak uzajamne vjernosti, posebno u presudnim trenucima. Nadamo se da će vam ova priča biti podsjetnik na našu prelijepu zemlju i jedan od njezinih najpoznatijih simbola- kravatu.

Dio teksta preuzet sa http://histrica.com .