JEDNODNEVNI IZLET ŠESTIH RAZREDA

Autor: Tanja Martinić, 29. 5. 2017.

Učenici 6. razreda u pratnji svojih razrednica Tee Della Croce, Silvane Mirić i Marine Simić (koja nas je čekala u Splitu) i pratiteljice  putovanja Leone Tavre u sklopu terenske nastave posjetili su špilju Vranjaču, tvrđavu Klis te Split. Krenuli smo trajektom u 7,45 iz Supetra.

U trajektnoj luci u Splitu čekao nas je autobus turističke klase, te smo krenuli za špilju Vranjaču. Nakon 40 minuta ugodne vožnje stigli smo do Punda i onda još 10-tak minuta hoda do špilje Vranjače. Nakon što smo propješaćili kratku makadamsku stazu, uslijedilo je kratko zadržavanje na platou ispred špilje  i upute o kretanju i ponašanju u spilji od našeg vodiča Davora a onda nas je preuzeo gosp. Punda čiji djed je otkrio špilju. Još jedno kratko predavanje o špilji i ulazimo. Obilazak je trajao oko sat vremena. Gospodin Punda nas je polako vodio kroz dvorane uz priču i poticanje mašte ne bi li vidjeli što više figura izrađenih djelovanjem prirode. Naučili smo razlikovati stalaktite (vise odozgo),  stalagmite – koji gmižu (odnosno rastu odozdo) i stalagnate (kada se stalaktiti i stalagmiti spoje i nastane stup od poda do stropa).  Potom smo otišli u Solin na Gospin otok gdje su učenici proveli slobodno vrijeme u ležernoj igri i druženju. Dječaci su igrali nogomet, napravili su branke od tenisica, te bosi trčali po travi, ponijeli su rukavice za golmana, te lopte. Druga grupa se izležavala na travi, dok su neki promatrali ribice koje su plivale u rukavcima rijeke Jadro koji okružuju Gospin otok ili jednostavno šetali i uživali u predivnom danu i krajoliku.

U 12,00 sati autobus je došao po nas, te smo se uputili prema tvrđavi Klis uz zanimljive priče našeg vodiča i pjesmu,  koje su nas zabavljale i kratile vožnju. Na tvrđavi Klis nas je dočekalo kostimirano vodstvo koje nas je u dvije grupe povelo u obilazak tvrđave. Kliška tvrđava predstavlja jednu od najistaknutijih utvrda u Hrvatskoj, a prvog puta se spominje već u 5. stoljeću, ali svoju slavu ponajviše zaslužuje iz doba turskih ratova, kad se kapetan utvrde Petar Kružić sa svojim uskocima desetljećima odupirao pokušajima turskog osvajanja, sve dok nije 1537. godine pala u turske ruke. Dotad je Klis s bližim okružjem ostao jedinim slobodnim dijelom Hrvatskog Kraljevstva na jugu, prava enklava. Kliški prijevoj najpogodnija je točka komunikacije između srednjodalmatinskih gradova i zaleđa što će dodatno dobiti na važnosti u doba osmanske prisutnosti na tim prostorima. Učenici su imali priliku iskazati se u gađanju lukom i strijelom te su gledali demonstaciju mačevanja.

U  14,30 stigli smo u Split i otišli na organizirani ručak u restoran Spalatin koji je smješten na predivnim  Prokorativama, ili službeno Trgu  Republike. Prokorative su glasoviti  mediteranski trg u središtu grada Splita, zapadno od Dioklecijanove palače, izgrađene u venecijanskom stilu. Nakon toga smo u pratnji vodića razgledali užu jezgru Splita do 17,40. Trajektom u 18. 15 vratili smo se u Supetar.

Tea Della Croce, Silvana Mirić i Marina Simić

« Listopad 2024 »