Mjesec hrvatskoga jezika započinje Danom materinskoga jezika 21. veljače i završava 17. ožujka, spomendanom objave Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika. U sklopu Mjeseca hrvatskoga jezika obilježavaju se i Dani hrvatskoga jezika (11. 3. - 17. 3.).
Učenici 5. c, 6. b i 7. a razreda pod vodstvom nastavnice Anđele Jurete obilježili su Dan materinskog jezika, Mjesec hrvatskoga jezika i Dane hrvatskoga jezika istraživačkim radom i različitim aktivnostima.
Petaši su istraživali mrežne stranice sa sadržajima o materinskom jeziku te prikupljali podatke o nastanku Međunarodnog dana materinskog jezika koji se obilježava 21. veljače. Pronašli su jezične savjete o tome koji je pridjev preporučljivo rabiti (materinski ili materinji). Osmislili su novu pjesničku vrstu PADEŽICE - pjesme čija početna slova stihova, čitana odozgo prema dolje, prikazuju padeže hrvatskoga jezika. Padežice govore o hrvatskome jeziku i padežima, a učenici su napisane pjesme objedinili u digitalnom alatu i skrili iza QR koda koji se može očitati na plakatu koji su izradili. Izradili su kviz o poznavanju hrvatskoga jezika kojim možete provjeriti svoje znanje ukoliko očitate drugi QR kod koji se nalazi na plakatu.
Šestaši su istraživali o glagoljici, prvom hrvatskom pismu i tako proširili dosadašnje znanje. Istražili su dolazak Ćirila i Metoda na prostore današnje Hrvatske te spomenike pismenosti koji su pisani glagoljicom. Izradili su kviz o glagoljici i pismenosti Hrvata u srednjem vijeku, pronašli su video animaciju glagoljičnih slova i video o nastanku glagoljice. Te su sadržaje pohranili iza QR kodova koje možete očitati na plakatu.
Sedmaši su istraživali važan dokument u borbi za jezičnu neovisnost: Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika. Istražili su život i stvaralaštvo Ivana Kukuljevića Sakcinskog i okolnosti prvoga govora na hrvatskome jeziku u Hrvatskom saboru. Pronašli su fotografije koje prikazuju izgled Telegrama na dan kada je objavljena Deklaracija. Pronašli su video sadržaje koji prikazuju donošenje Deklaracije i prvi govor na hrvatskome jeziku u Hrvatskom saboru. Izradili su kviz kojim se može provjeriti poznavanje toga razdoblja hrvatske borbe za jezičnu samostalnost i te su sadržaje pohranili iza QR kodova koji se nalaze na njihovom plakatu.
Interaktivni plakati nalaze se u školskim prostorijama i dostupni su svima koji žele detaljnije proučiti rezultate njihova rada i zaigrati kvizove te provjeriti svoje znanje hrvatskoga jezika i hrvatske povijesti.