Zelena čistka

Autor: Sandra Dasenčić Eterović, 21. 4. 2012.

Zelena čistka -  jedan  dan  za  čisti okoliš   je  hrvatska  kampanja u sklopu  globalnog pokreta Let's do  it World Cleanup  2012 . Kampanja se  provodi pod pokroviteljstvom predsjednika Josipovića, a  akciju je podržala  Agencija za odgoj i obrazovanje.

Kad se male ruke slože, sve se može!

Zelena čistka danas za čišće sutra!

Naša škola  se također uključila  u  ovu akciju .  Zlatno  eko pravilo  glasi

Najprije pometi  ispred svoje kuće   stoga   smo se  uključili u akciju čišćenja  okoliša škole.

Napravljen je plan akcije.

Prvaši  i drugaši  su  čistili okoliš škole. Trećaši su  čistili   dječji park u blizini škole i dio gradske plaže Vlačice , dok su  četvrtaši  čistili   također gradsku plažu Banj.

Akcija je zabilježena na BRAČ online.

NOVA AKTIVNOST

Naša mala eko grupa  trećaša  bila je zgrožena činjenicom da  smo u dječjem parku naišli na velik broj opušaka . Odmah smo krenuli u sljedeću akciju . Dogovorili smo  s školskim domarom  izradu ploče na kojoj ćemo  napisati upozorenje o bacanju  opušaka i smeća . U dogovoru s ljudima zaduženim za park postavit  ćemo natpis. O tome će govoriti sljedeće fotografije.

__________________________________________________________________________

"Svatko od nas dio je prirode, svatko od nas je zagađivač pa i svatko od nas može očistiti kutak u kojem živi. Promjene kreću od nas samih te nam je želja ovom akcijom osvijestiti građane kako trebaju poći od sebe te omogućiti sebi, ali i budućim generacijama jedno od osnovnih prava – a to je ono na čist okoliš. Na taj način stvaramo zdravije okruženje te kvalitetniji život.", naglašava Helena Traub, voditeljica kampanje.

"Zelena čistka akcija je koja će se sastojati od dvije faze. U prvoj fazi pozivamo ljude da kartiraju, odnosno označe kritična mjesta i divlja odlagališta otpada koja se nalaze u njihovoj neposrednoj blizini – mjestu gdje žive, rade, provode svoje slobodno vrijeme. Druga faza sama je akcija čišćenja u kojoj svatko može postati volonter. Ako svatko od nas odvoji par sati svojeg vremena te 21.travnja dođe na njemu najbliži punkt i pomogne u zbrinjavanju otpada, kroz svega par sati, svi ćemo živjeti u ljepšoj Hrvatskoj.", ističe Ana Golja, predsjednica Udruge Žmergo iz Opatije, koja je organizator cijele akcije.

..