2012. je Međunarodna godine održive energije za sve

Autor: Sandra Dasenčić Eterović, 24. 4. 2012.

UN  je proglasio :

2012. Međunarodna godina obnovljivih izvora energije

Porastom potrebe za energijom dolazi do otpuštanja velikih količina otrovnih tvari u atmosferu.

Štedi energiju jer tako  čuvaš  okoliš.

U obilježavanju  Međunarodne godine obnovljivih  izvora energije uključit će se  i naša škola  nizom aktivnosti učenika koje ćemo prezentirati  na stranicama škole.

Što je  energija ?

CRTANI FILM

Energija je sposobnost nekog tijela ili mase tvari da obavi neki rad.

Energija je  potrebna za stvaranje svega što svakodnevno kupujemo, koristimo i jedemo. Svakednovne utrošimo mnogo  energije , ali  proizvedemo i više  otpada .

Energiju koristimo stalno.

• za pokretanje strojeva, automobila i drugih  prometnih sredstava.
  • za grijanje i hlađenje naših domova.
  • koristimo je da bismo proizveli električnu struju za rasvjetu i druge stvari u našim domovima, školama i poslovima.

Odakle nam ta energija ?

IZ NEOBNOVLJIVIH IZVORA

Većinu dobivamo sagorijevanjem ugljena, nafte i plina.Ostatak energije proizvodimo u nuklearnim reaktorima i hidrocentralama .

PROBLEM  ZA OKOLIŠ

Iz dana u dan, potrošnja energije se stalno povećava. Ljudi koriste sve više električne energije, više  putuju  te iskorištavaju  sve više različitih  energija.

Fosilna goriva u obliku benzina ili dizel goriva koristimo za pokretanje automobila, autobusa i kamiona. Sagorijevanjem ovih goriva nastaju plinovi koji značajno zagađuju okoliš.

Prilikom sagorijevanja, u atmosferu se ispuštaju velike količine ugljendioksida koji doprinosi zagrijavanju naše planete Zemlje, pa dolazi do pojave efekta staklenika.

Korištenje više energije povlači ispuštanje veće količine plinova u  okoliš , što znači veće ugrožavanje ljudi, biljaka i životinja.

Fosilna goriva nazivamo neobnovljivim resursima, jer su njihove zalihe ograničene i u budućnosti će biti potpuno iscrpljene. Tako se predviđa da će u svijetu ugljena biti još 150 godina, nafte 55 godina i plina 45 godina.

OBNOVLJIVI IZVORI ENERGIJE

Neobnovljive izvore energije mogu zamijeniti obnovljivi, a to su:

• energija Sunca
  • energija vjetra
  • energija vode
  • energija termalnih izvora
  • energija dobivena iz bio mase.
  • Priroda nam svakodnevno pruža i to potpuno besplatno, velike količine energije, kao što su Sunce i vjetar. Zašto to ne iskoristiti?!

• Štednja energije štedi novac, a pomaže i okolišu. Prvi korak u štednji energije je štednja kod kuće.

NAŠE AKTIVNOSTI ( IIIb ) tijekom 2012.  Međunarodne godine obnovljivih izvora energije

Istraživanje o vrstama energije.

Anketiranje stanovnika o :

• zbrinjavanju otpada.
  • štednji enegije

Izrada plana štednje energije.

Izrada plakata i  ppt .

Izrada letka i educiranje mlađih učenika.

Slikanje vjetrenjače.

Promoviranje   metode 5 R  za spas Zemlje.

Akcija skupljanja papira.

Izrada eko ukrasa od naplavina.

dan_zemlje.pub (352.00 KB)