preskoči na sadržaj

Osnovna škola Supetar

Vijesti

4.lipnja -Međunarodni dan djece žrtava nasilja

Autor: Sandra Dasenčić Eterović, 4. 6. 2012.

Zbog velikog broja djece žrtava nasilja u svijetu i svakodnevnog kršenja prava djece, UN je 1983. godine, 4. lipnja proglasio Međunarodnim danom djece žrtava nasilja.

Ovog dana se skreće posebna pozornost na iskazivanju stavova i mišljenja učenika o fizičkom kažnjavanju djece; kakve posljedice ostavlja fizičko kažnjavanje;  poruke roditeljima o tome što je alternativa fizičkom kažnjavanju i poruke vršnjacima što učiniti ukoliko su žrtve fizičkog nasilja ili poznaju dijete žrtvu.

Što je zlostavljanje i zanemarivanje djece?

Zlostavljanje obuhvaća fizičko i psihičko povrjeđivanje, seksualno zlostavljanje i nemaran postupak djece ispod 18 godina.

Oblici zlostavljanja

FIZIČKO ZLOSTAVLJANJE odnosi se na namjerno nanošenje ozljeda djetetu od strane roditelja ili odraslih osoba ili nesprečavanje istog ukoliko znaju da se ono događa. Ovo uključuje udaranje, šamaranje, nanošenje opeklina, bacanje na pod ili niz stepenice, uskraćivanje hrane i/ili izgladnjivanje, zatvaranje na tavan ili podrum, vezanje uz radijator ili ormar, davanje otrovnih sredstava, alkohola ili neodgovarajućih lijekova, pokušaje utapljanja ili davljenja djeteta.

EMOCIONALNO ZLOSTAVLJANJE odnosi se na slučajeve kada roditelji trajno propuštaju iskazivanje ljubavi ili pažnje svojoj djeci, prijete, podruguju se ili viču na dijete.

SEKSUALNO ZLOSTAVLJANJE odnosi se na slučajeve u kojima odrasla osoba prisiljava dijete da sudjeluje u nekoj seksualnoj aktivnosti, koristeći pri tome dijete za zadovoljenje vlastitih seksualnih potreba. To može uključivati spolni odnos, milovanje, masturbaciju, oralni ili analni odnos te izlaganje djece pornografskim videosnimkama, časopisima ili drugom materijalu.

ZANEMARIVANJE predstavlja nezadovoljavanje djetetovih potreba poput odgovarajuće hrane, odjeće, grijanja, medicinske skrbi, školovanja, ostavljanje djece, koja su premlada da se sama brinu o sebi, same kod kuće ili bez adekvatnog nadzora.

Kako prepoznati zlostavljanje i zanemarivanje

Zlostavljanje i zanemarivanje ostavlja na djetetu fizičke tragove, a također se odražava i u ponašanju djeteta. Indikatori su brojni i na temelju njihova poznavanja često je moguće pravovremeno intervenirati, zaštititi dijete i pružiti mu pomoć.

Kako razgovarati s djetetom kada se povjeri o zlostavljanju

Ukoliko vam se dijete povjeri svoje iskustvo zlostavljanja, važan je način na koji ćete razgovarati s njim. Važno je da se dijete osjeća sigurno razgovarati o svojem traumatskom iskustvu. Vaša prva reakcija utjecati će na to koliko će dijete reći i kako će se nakon toga osjećati.

Pronađite mirno mjesto za razgovor gdje vas neće prekidati.

Ostanite mirni i pokažite razumijevanje.

Potaknite dijete da vam ispriča što se dogodilo, ali nemojte inzistirati da vam kaže više od onoga na što je spremno.

Djeca su često uplašena ili zabrinuta za naše osjećaje. Boje se, zbog toga što im se dogodilo, da će netko biti ljut na njih ili ih prestati voljeti. Razuvjerite ih.

Izbjegavajte pitanje ¨Zašto?¨ Dijete može imati osjećaj da je učinilo nešto pogrešno ili da se mora braniti. Dijete nikada ne treba okrivljavati za bilo koji oblik zlostavljanja ili zanemarivanja.

Vjerujte im. Djeca vrlo rijetko lažu o zlostavljanju.

Ne ustručavajte se potražiti stručnu pomoć.

Izvor: ://www.tic-za-djecu.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=6&Itemid=20




e-Dnevnik


Učenički blog

MRVICE SA ŠKOLSKIH HODNIKA

OŠ Supetar

Tražilica
Sigurniji internet

IGRA INTERLAND

Korisni linkovi
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Časopisi

CMS za škole logo
Osnovna škola Supetar / Porat 25, HR-21400 Supetar / os-supetar.skole.hr / ured@os-supetar.skole.hr
preskoči na navigaciju