Projekt - „ Prevencija rizičnog ponašanja djece na otocima – ovisnosti i nasilje“.

Autor: Sandra Dasenčić Eterović, 15. 10. 2012.

Supetar je od ranog jutra u petak, 12.10. bio prepun događanja vezanih uz Supetarske osnovnoškolce.

Točno u podne u Gradskoj vijećnici  održana je prezentacija preventivnog projekta Policijske uprave splitsko-dalmatinske        „ Prevencija rizičnog ponašanja djece na otocima – ovisnosti i nasilje“.

Nakon obilježavanja Dječjeg tjedna aktivnosti su se nastavile i proteklog tjedna s obilježavanjem Dana kruha i humanitarne prodaje kruha i kolača namjenjene pomoći našem bolesnom prijatelju i učeniku , a u sklopu Bračke humanitarne akcije Humano srce otoka Brača.

Naime, svima nazočnima  prezentiran je i predložen za provedbu projekt prevencije  ovisnosti MUP-a RH  „ Zajedno možemo više“ namijenjen učenicima  4., 5. i 6. razreda osnovne škole te prijedlog projektnih aktivnosti za roditelje djece koje je predstavio voditelj Odsjeka za prevenciju u PU splitsko- dalmatinske županije Paško Ugrina, kordinator i voditelj radionica Ante Radoja te specijalistica  školske medicine  dr. Josipa Glavaš iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo. S obzirom na probleme adolescenata i njihovih roditelja Ugrina je istaknuo nekoliko važnih aktivnosti ovoga projekta, a to su: zaštita djece i upoznavanje sa zakonskim posljedicama, nuđenje alternativa te pomoć mladima u donošenju odluka te pomoć njihovim roditeljima. Ovaj projekt predstavljen je do sada u 9 županija, a na inicijativu Oš Supetar, koja je poznata po širokom spektru rada na temama prevencije i jedina je škola na Braču sudionik Unicefovih radionica „ Stop nasilju među djecom“ i nositelj  pločice s nazivom „ Ovo je mjesto  nulte tolerancije na nasilje“, predstavljen je i svim osnovnim školama na Braču te njihovim načelnicima. Projekt odn. radionice za djecu odvijaju se u nekoliko koraka pod nazivima:  Mogu ako hoću za IV. razrede;  Prevencija i alternativa I. za V. raz., te Prevencija ili alternativa II. za VI. raz.

O važnosti suradnje i partnerstva s roditeljima, praćenju i evalvaciji i suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo nešto više je kazala dr. Glavaš ukazujući na potrebe roditelja za pomoći i podršci u vrijeme pubertetskih i adolescentskih problema i odrastanja. Svi nazočni ravnatelji i načelnici vrlo otvoreno su prihvatili ideju i potrebu ovoga projekta i navjestili potpisivanje ugovora s PU, dok je gradonačelnik Supetra,  Dinko Hržić za Oš Supetar ugovor potpisao krajem lipnja te mi s radionicama započinjemo već krajem listopada.

Važno je spomenuti da su se ovom skupu odazvali ravnatelji osnovnih škola: Supetar, Bol, Selca i Pučišća, načelnici općina: Supetar, Pučišća, Selca i Sutivan, stručna služba Oš Supetra i Selca te predstavnica Centra za socijalnu skrb uz naše domaćine gospođu Magdalenu Mirić iz PU ispostave Supetar te kontakt policajca Božu Anđelića.  Važno je, kako djeci tako i njihovim roditeljima na ovakav način, pokazivanjem zajedničke suradnje  lokalne zajednice, škole i policije pokazati  brigu i interes za što zdravijim i uspješnijim odrastanjem naše djece te pomoći njihovim roditeljima, kako je na kraju zaključio Ugrina.

Za sva potrebna pitanja i pomoć osim u našoj školi možete dobiti i na:

Nastavni zavod za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije

dr. Josipa Glavaš

E-mail: prevencija.ovisnosti4@nzjz-split.hr