Međunarodni dan tolerancije

Autor: Sandra Dasenčić Eterović, 16. 11. 2012.

16. studenog obilježava se MEĐUNARODNI DAN TOLERANCIJE. To je dan kada se diljem svijeta podsjeća na poštivanje i uvažavanje drugačijih od nas. Obilježavanje je počelo  kada je UNESCO   ovaj dan odredio kao dan kada podižemo svijest   o opasnosti  netolerancije i važnosti tolerancije.

Što je to tolerancija?
Tolerancija označava poštivanje različitosti, a to znači uvažavanje svih osoba oko tebe, bez obzira na to što su oni različiti od tebe i tvojih prijatelja i bez obzira na to ponašaju li se te osobe različito od vas. Ljudi mogu imati različita mišljenja, potjecati iz različitih krajeva, voljeti ono što vi ne volite i ne voljeti ono što vi volite.

Tolerancija znači ne podlijegati ljutnji, mržnji i želji da povrijedimo drugoga. Tolerantni postajemo kada drugu osobu upoznamo, a time upoznamo i njihova mišljenja, strahove i nadanja bez obzira na to razlikuju li se od naših.

Različitost znati biti drukčiji, drukčiji od osobina koje pripadaju nama osobno ili grupi kojoj pripadamo. Neke od kategorija po kojima se ljudi razlikuju su starosna dob, spol, fizičke osobine, etnička pripadnost ali i obrazovanje, bračni status, vjerska uvjerenja, radno iskustvo, fizički ili mentalni hendikepi...

Kada je netko različit u našoj okolini, često dolazi do pojave stereotipa, predrasuda i diskriminacije. Stereotip je pojednostavljeno poopćenje ili generalizacija o nekoj grupi ljudi koja ne uviđa individualne razlike među njima.

Predrasuda je unaprijed stvoreni sud o nekoj osobi ili grupi ljudi bez odgovarajućeg znanja o njima. Diskriminacija je nejednako postupanje prema osobi ili grupi ljudi zbog njihovih karakteristika. Ona onemogućava ili ograničava primjenu ljudskih prava.

No, različitost nam također daje i potpunu sliku kako o drugima tako i o nama samima. Gledajući stvar iz različitih kutova, potiče nas na interakciju i razmišljanje.

Bojati svijet tolerancijom znači i aktivno se zalagati za toleranciju i ne dati netoleranciji i mržnji da se promoviraju.

Na satovima razrednika  će se  odraditi radionice u svezi poštivanja različitosti  , diskriminacije  , tolerancije  uopće u životu i na društvenim mrežama . Iste teme su  i u kurikulumu  zdravstvenog odgoja i trajni su zadatak  sviju nas  .

Izvor:Forum za slobodu  odgoja