Mjesec borbe protiv ovisnosti - 15. studeni- 15. prosinac

Autor: Sandra Dasenčić Eterović, 26. 11. 2012.

I ovu godinu mjesec borbe protiv ovisnosti od 15.11. -15.12.2012. obilježavamo radionicama prevencije ovisnosti. Psihologinja i knjižničarka sa učiteljima i razrednicima educiraju učenike o štetnosti sredstava ovisnosti, istažujemo kritična mjesta u i oko škole gdje se zlorabe sredstva ovisnosti.

Učimo kako se oduprijeti pritisku vršnjaka, analiziramo odrastanje i učimo kako nam roditelji, odrasli i vršnjaci mogu pomoći tijekom odrastanja.

Mjesec borbe protiv ovisnosti u Republici Hrvatskoj obilježava se svake godine u razdoblju od 15. studenoga do 15. prosinca s ciljem upozoravanja cjelokupne javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti.

U školama se počeo  provodi Kurikulum zdravstvenog  odgoja  odnosno jedan od  modula  Prevencija ovisnosti čiji je cilj  razvijati kod učenika odgovornost  prema vlastitome zdravlju.

Prevencija ovisnosti je zastupljena kroz sve dobne skupine školske djece i mladih. Osobita pozornost posvećuje se i nekim novijim pojavama kao što su nasilje korištenjem informacijsko-komunikacijskih tehnologija, kockanje i klađenje adolescenata. Slijede problemi koji su sve više prisutni s tragičnim posljedicama u prometu, a odnose se na prebrzu vožnju, vožnju pod utjecajem alkohola, droga itd.

Kroz  sve razrede i  različite  nastavne  aktivnosti  primjerene  uzrastu zadaci su

• upoznati učenike sa sredstvima koja uzrokuju ovisničko ponašanje,
  • opisati kako ta sredstva utječu na zdravlje,
  • razvijati sposobnost donošenja odluka,
  • poticati zdrave izbore ponašanja,
  • utjecati na razvoj osobnih stavova.

Neke od ovisnosti:

OVISNOST O DROGI,