SUDOKU ZA DJECU

Autor: Alda Šlender, 24. 11. 2013.

Sudoku je  izvrstan  način za  razvijanje logičkih sposobnosti kod djece.Morate staviti potrebne brojeve  ili  sličice u mrežama tako da se jedan  broj / ili  sličica /   smije pojaviti samo jednom u svakom retku, svakom stupcu i svakom odjeljku  cijelog crteža.  / od  2x2  ili  3x3 polja/

SUDOKU ON LINE

Sudoku(数独, na japanskom znači jedan broj) ) ili učestalo sudoko je vrsta matematičke zagonetke čije je rješavanje temeljeno na logici. Sastoji se od jednog velikog kvadratnog polja, podijeljenog na 81 manjih kvadratića. Nadalje, unutar velikog kvadrata, označeno je 9 odjeljaka velikih 3x3 polja. Postoje različite težine te igre, a koristi se za zabavu ili testiranje inteligencije.

Cilj igre je ispuniti sva polja brojevima od 1 do 9, s time da se svaki broj smije pojaviti točno 9 puta. Problematika je u tome što se jedan broj smije pojaviti samo jednom u svakom retku, svakom stupcu i svakom odjeljku od 3x3 polja. Na početku igre, otkriveni su određeni brojevi, a rješavač mora otkriti gdje se nalaze svi ostali brojevi i kako su raspoređeni. Sudoku može imati više rješenja, ako je na početku otkriveno malo brojeva. Zato treba paziti da se greška ne načini na početku rješavanja. Jedini način rješavanja sudokua je metoda eliminacije, a tu se koristi svojstvom da se jedan broj smije pojaviti samo jednom u svakom stupcu, retku i bloku. Rješavanje postaje lakše ukuliko se otkrije više brojeva.

IZVOR:hr.wikipedia