Zdravi školski obrok

Autor: Alda Šlender, 28. 1. 2015.

Zdravi školski obrok

Odlazak u školu kako za učenike tako i za roditelje, sa sobom donosi pitanje što će dijete jesti u školi. Da bi što lakše podnijeli višesatno sjedenje u klupama, marljivo učili, ali i bili koncentrirani, za školarce je i te kako važna prehrana.  .

Zdravi školski obrok

Idealni obrok u školi treba biti hranjiv s dovoljno kalorija da "nahrani" mozak i omogući obavljanje motoričkih aktivnosti djeteta za vrijeme boravka u školi, ali ne treba biti prekaloričan kako ga višak kalorija ne bi uspavao ili uzrokovao hiperaktivno ponašanje. Proizvodi kao što su slatkiši, grickalice, "brza" hrana i gazirana pića sadrže niske prehrambene vrijednosti, s visokim sadržajem masti i koncentracijom ugljikohidrata i nikako se ne preporučuju jer mogu uzrokovati prekomjernu tjelesnu težinu. Za marendu pripremite voće i povrće ili sendvič s crnim, integralnim ili pšeničnim kruhom, izbjegavajući namaze i prerađeno meso poput raznoraznih salama. Školskoj djeci je potreban najmanje jedan bogati mliječni obrok na dan tijekom nastave. Naprimjer, sir bolje kvalitete nudi odličan izvor kalcija.

Popodnevni međuobrok

Nakon kuhanog i raznovrsnog ručka uvijek u kombinaciji sa svježim povrćem, laganiji obrok izmedu ručka i večere jednako je bitan. Inače se preporučuje za djecu školske dobi do pet obroka dnevno, tri glavna, doručak, ručak i večeru, te dva međuobroka. Prehranu nastojte prilagoditi fizičkim aktivnostima djeteta. Voće dobro dođe prije treninga ili između ručka i večere. Kako bi se osigurao dovoljan dnevni unos vitamina, preporučljivo je da vaše dijete svakog dana jede voće i povrće.

Riba, barem dva puta tjedno!

Riba je zbog znatno lakše probavljivosti i zbog svoje nutritivne vrijednosti neophodna u prehrani djeteta. Morska riba sadrži značajne količine joda – izrazito važnog elementa u pravilnom radu štitnjače. Jod je također važan u prehrani male djece za pravilan rast i razvoj, a Omega-3 masne kiseline, koje riba sadrži, odgovorne su za pravilan razvoj mozga i živčanog sustava.

Što za večeru?

Večera mora biti lagana i hranjiva jer nakon njenog konzumiranja slijedi fizička neaktivnost, odnosno san gdje je potražnja za energijom umanjena. Najbolje je pojesti ostatke od ručka ili neki laganiji obrok.

Redovito jesti žitarice!

Redovito jesti žitariceRedovito jesti žitarice

Žitarice u prehrani, jedan su od najboljih izvora lako i brzo dostupne energije. Pod žitarice spadaju kukuruz, riža, pšenica, ječam, raž, zob, proso sijerak, pšenoraž, krupnik i heljda.
Osobito cjelovite žitarice sadrže u sebi važan izvor kompleksnih ugljikohidrata, proteina, vlakana, vitamina B i E i minerala (željezo, cink, magnezij i selenij). Dajte prednost cjelovitim žitaricama, čija redovita konzumacija donosi značajne prednosti za zdravlje smanjujući rizik od kroničnih bolesti.

Ne samo prehrana… već i fizička aktivnost!

Fizička aktivnostFizička aktivnost

Uravnotežena i zdrava prehrana kako za odrasle tako i za djecu, utječe na  razvoj organizma, ako još dodate redovitu fizičku aktivnost poput plivanja, trčanja ili jednostavne šetnje imat ćete sve što je potrebno za poticanje i održavanje zdravlja organizma.
Svakodnevno provodite jednostavne sportske aktivnosti kako biste kod djece razvijali ljubav prema zdravom načinu života. Nije potrebno biti sportaš kako bi se malo više kretali :)

UČIMO SMIJEH OD DJECE,

BUDIMO VESELI KAO DJECA

Smijeh je ono što dijete čini djetetom,

što ga čini sretnim, razdraganim i veselim.

Smijeh je odraz veselja, bezbrižnosti i spontanosti.

Smijeh zbližuje, a bliskost, suradnička atmosfera i međusobno

razumijevanje djelovat će motivativno u odgojno-obrazovnom procesu.

Ono što radimo s veseljem i uz ugodu nije nam teško,

a zadaća je učitelja i škole da mladima učine godine školovanja ugodnijim i lakšim.

(Matijević, M., 1994.)

Najvažnije stvari u dječjim životima  su sigurnost , ljubav , prihvaćanje i ohrabrivanje.

B. Miller

Najvažnije stvari u
dječijim životima su sigurnost, ljubav, prihva
ć