Sigurniji internet za djecu

Autor: Alda Šlender, 9. 2. 2015.

Dan sigurnijeg Interneta (SID) organizira Insafe u veljači svake godine za promicanje sigurnijeg i odgovornijeg korištenje online tehnologije i mobilnih telefona, posebno među djecom i mladima diljem svijeta.

Dan sigurnijeg interneta 2015  se slavi  u utorak 10. veljača 2015.  s temom "Idemo stvoriti bolji internet zajedno" .

10 savjeta o djeci i internetu

1. Dijete ne smijete plašiti opasnostima s interneta, nego ga poučiti kako da ih svlada.

2. Žrtve interneta postaju djeca koja su uplašena, nesigurna, neupućena i koja nemaju povjerenje svojih roditelja.

3. Obrazovanje i povjerenje razvija kod djece osjećaj odgovornosti i spremnost za sučeljavanje s opasnostima na koje može naići pri surfanju.

4. Dijete je preporučljivo objektivno informirati i poučiti o prednostima interneta, ali i o njegovim opasnostima.

5. Preporučljivo je da dijete prođe odgovarajuće osposobljavanje u školi ili u nekoj od ovlaštenih institucija za svladavanje računalnih programa.

6. Zabrana pristupa internetu nije rješenje za vaše strahove, s djetetom dogovorite način i uvjete korištenja interneta.

7. Zamolite dijete da vam pronalazi neke od informativnih ili poučnih stranica, pridružite mu se u tom istraživanju, pomognite mu u surfanju.

8. Računalu je mjesto u zajedničkoj radnoj sobi ili u dnevnom boravku kako bi ga roditelj mogao nadzirati.

9. Pustite dijete da samo istražuje, neupadljivo i vrlo diskretno nadzirite i povremeno provjerite koje je adrese posjetilo vaše dijete i tko je sve posjetio vaše dijete, poštuje li dijete dogovore s vama.

10. Naučite dijete da su pravila lijepog ponašanja na internetu ista ili slična onima u stvarnom životu

1o  pravila za roditelje

1. Internet može pomoći vašem djetetu u obrazovanju te mu daje mogućnost pristupa informacijama o kakvima su ljudi prije dvadesetak godina mogli samo sanjati. Međutim, velika sloboda i mnoštvo informacija nose sa sobom i veliku odgovornost. Ta odgovornost je vaša! Vi morate naučiti dijete kako se koristiti internetom i objasniti mu što on zapravo jest. Na vama leži i odgovornost zaštite djeteta od stvari koje mu još uvijek nisu jasne. Evo nekoliko osnovnih pravila kojih se trebate držati – držite računalo u dnevnoj, a ne u dječjoj sobi. Na taj ćete način imati puno bolju kontrolu nad aktivnostima svoga djeteta na računalu.

2. Naučite dovoljno o računalima tako da djeci možete dati savjet te kako biste znali procijeniti što djeca na računalu rade.

3. Povremeno zajednički posjećujte internetske stranice kako biste se upoznali sa sklonostima i navikama svojeg djeteta na internetu te provjerili što vaše dijete na internetu zapravo radi.

4. Ohrabrujte dijete da vas pita o onome što ne zna te potičite razgovore o sadržajima na internetu.

5. Mlađa djeca ne bi trebala posjećivati chat sobe, forume, Facebook i slična mjesta bez nadzora roditelja.

6. Uspostavite pravila vezana za ponašanje na internetu, zapišite ih i napravite dogovor sa svojim djetetom.

7. Savjetujte dijete da se nikad i ni pod kojim uvjetima ne sastaje s osobama koje upozna preko interneta, osim u vašoj pratnji.

8. Saznajte zaporke korisničkih računa kojima se služi vaše dijete (e-pošta, chat, blog i sl.).

9. Savjetujte djecu da na internetu ne smiju ostavljati osobne informacije poput adrese, broja mobitela, punog imena i prezimena te sličnih osobnih informacija.

10. Povremeno upišite ime svoga djeteta u Googleovu tražilicu da vidite pojavljuje li se i na kakvim stranicama.

11. Upoznajte se s online prijateljima svojeg djeteta i pričajte s drugim roditeljima kako biste saznali koje stranice posjećuju njihova djeca.

.

UČIMO SMIJEH OD DJECE,

BUDIMO VESELI KAO DJECA

Smijeh je ono što dijete čini djetetom,

što ga čini sretnim, razdraganim i veselim.

Smijeh je odraz veselja, bezbrižnosti i spontanosti.

Smijeh zbližuje, a bliskost, suradnička atmosfera i međusobno

razumijevanje djelovat će motivativno u odgojno-obrazovnom procesu.

Ono što radimo s veseljem i uz ugodu nije nam teško,

a zadaća je učitelja i škole da mladima učine godine školovanja ugodnijim i lakšim.

(Matijević, M., 1994.)

Najvažnije stvari u dječjim životima  su sigurnost , ljubav , prihvaćanje i ohrabrivanje.

B. Miller

Najvažnije stvari u
dječijim životima su sigurnost, ljubav, prihva
ć