Obavezan doručak prije škole

Autor: Alda Šlender, 22. 10. 2017.

Obavezan doručak prije škole

Djeca koja ne doručkuju često su pospana, slabije postižu koncentraciju i otežano prate nastavu. Doručak je energetska osnova za naporan školski dan . Pomaže djeci da aktivno i koncentrirano prate nastavu.  Doručak je važan obrok koji se ne smije preskočiti.

Za doručak se preporučuje mlijeko, voćni sok, mekinje s mlijekom i svježim voćem, te kruh od integralnog brašna.

Zdrava prehrana školske djece

Prehrana školske djece mora se zasnivati na piramidi zdrave prehrane.

1. Temelj piramide čine proizvodi od žitarica, uključujući rižu (smeđu i bijelu), zob (zobene pahuljice), tjesteninu i kruh, najbolje crni ili integralni jer je bogat vlaknima. Ti proizvodi izvrstan su izvor B-vitamina. Vrlo vrijedne namirnice su i mahunarke (grah, grašak, leća, bob).
  2. Svakodnevno treba jesti puno povrća, naročito zelenog lisnatog, poput špinata, blitve, te svježeg voća. Te su namirnice bogat izvor vitamina i minerala te biljnih vlakana, a osim toga sadrže i nisku količinu masti.
  3. Treću stepenicu piramide čine mliječni proizvodi (jogurt, mlijeko, svježi sir), krto meso, perad, riba i jaja. Te su namirnice bogate bjelančevinama koje su osnovna prehrambena tvar za izgradnju stanica, proizvodnju hormona i enzima. Mlijeko i mliječni proizvodi glavni su izvor kalcija, koji utječe na rast i razvoj, povećava punoću kostiju i štiti od osteoporoze u zrelijoj dobi.
  4. Na samom su vrhu piramide namirnice koje sadrže visok postotak masti, šećer i sol, koje treba uzimati u malim količinama.

UČIMO SMIJEH OD DJECE,

BUDIMO VESELI KAO DJECA

Smijeh je ono što dijete čini djetetom,

što ga čini sretnim, razdraganim i veselim.

Smijeh je odraz veselja, bezbrižnosti i spontanosti.

Smijeh zbližuje, a bliskost, suradnička atmosfera i međusobno

razumijevanje djelovat će motivativno u odgojno-obrazovnom procesu.

Ono što radimo s veseljem i uz ugodu nije nam teško,

a zadaća je učitelja i škole da mladima učine godine školovanja ugodnijim i lakšim.

(Matijević, M., 1994.)

Najvažnije stvari u dječjim životima  su sigurnost , ljubav , prihvaćanje i ohrabrivanje.

B. Miller

Najvažnije stvari u
dječijim životima su sigurnost, ljubav, prihva
ć